Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Wykonywanie praktyki lekarskiej zarówno w państwowym, jak i prywatnym gabinecie medycznym podlega ogólnym przepisom prawa. Aby móc świadczyć usługi lecznicze, należy spełnić wszystkie konieczne wymogi nie tylko lokalowe, ale również te związane z wyposażeniem gabinetu. Większość najważniejszych regulacji nakłada Państwowa Inspekcja Sanitarna, których celem jest zapewnienie zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu komfortu, ergonomii badań oraz, co istotne, pełnego bezpieczeństwa. Kluczową rolę dla jego zachowania odgrywają tutaj szafki na AED.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego – przepisy

Każdy podmiot prowadzący działalność leczniczą zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190, z późn. zm.) powinien dysponować pomieszczeniami oraz urządzeniami adekwatnymi do rodzaju świadczonych usług zdrowotnych, w zakresie warunków ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego musi realizować szereg określonych standardów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest norma ISO 13485, związana z Systemem Jakości Urządzeń Medycznych.

Ponadto wyposażenie gabinetu lekarskiego – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2019 r. poz. 595) i wymogi w nim zawarte dotyczą wszystkich podmiotów świadczących usługi lecznicze bez względu na formę organizacyjno – prawną, w jakiej taka działalność jest prowadzona.

Stosowne regulacje odnośnie do placówek medycznych, w tym gabinetów lekarskich nakłada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Dotyczą one przede wszystkim:

  • sterylności i dezynfekcji – każdy punkt medyczny czy lekarski musi zachowywać odpowiednie procedury dotyczące higieny, dezynfekcji i sterylności sprzętu, narzędzi oraz elementów wyposażenia pomieszczania,
  • przechowywania leków, szczepionek i substancji chemicznychwyposażenie gabinetu lekarskiego powinno przewidywać miejsca odpowiednio zabezpieczone przed dostępem dla osób postronnych,
  • bezpieczeństwa – gabinet lekarski musi wypełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa zarówno w stosunku do personelu medycznego, jak i pacjentów (przestrzeganie zasad BHP, dostępność sprzętu medycznego i ratunkowego, zastosowanie określonych procedur awaryjnych).

AED elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego

Podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego POZ obejmuje biurko i fotel lekarski, taboret medyczny, przeszklone szafy, szafki, stolik medyczny, kozetkę, parawan oraz krzesło dla pacjentów. Pozostałe wyposażenie oraz narzędzia, urządzenia czy sprzęt należy dobierać indywidualnie w zależności od zakresu świadczonych usług medycznych. Bez względu jednak na profil działalności medycznej danej placówki, powinna ona dysponować odpowiednio zabezpieczonym i oznakowanym sprzętem ratunkowym, w postaci m.in. defibrylatora (AED).

Oczywiście, nie ma obowiązku posiadania AED w jakichkolwiek miejscach publicznych, w tym również w przychodniach i gabinetach lekarskich, jednak w każdej placówce medycznej powinien być defibrylator bezpiecznie przechowywany za pomocą specjalnej szafki na AED.

Zastosowanie specjalistycznej szafki na AED do przechowywania defibrylatora pozwala na:

  • szybsze dotarcie do urządzenia,
  • odpowiednie oznakowanie miejsca przechowywania sprzętu,
  • zabezpieczenie AED przed dostępem do niego osób postronnych.

Europejska Rada Resuscytacji w ramach koncepcji PDA (Public Access Defibrillators Program) zaleca posiadanie AED, szczególnie w tak newralgicznych miejscach, jak placówki medyczne, gdzie ryzyko populacyjne wystąpienia NZK jest o wiele większe. Należy pamiętać, że zastosowanie AED jest jednym z podstawowych elementów łańcucha przeżycia zaprojektowanych do ratowania ludzkiego życia w momencie zatrzymania krążenia.

Aktualne wytyczne w zakresie ratownictwa medycznego mówią, że AED jest obecnie najlepszym, bezpiecznym, skutecznym, ergonomicznym oraz łatwym w użyciu urządzeniem tego typu.

W każdym gabinecie medycznym warto mieć szybki dostęp do AED w razie potrzeby!

Bezpieczne i trwałe wyposażenie gabinetu lekarskiego

Wyposażenie gabinetu lekarskiego musi być wykonane z solidnych i niezawodnych materiałów. Poszczególne jego elementy powinny charakteryzować się wytrzymałością oraz wysoką odpornością na częste dezynfekcje i uszkodzenia mechaniczne. Nie mogą być podatne na deformację czy korozję (odpowiednie zabezpieczenie przed oddziaływaniem wilgoci, promieniowania UV itp.). Meble znajdujące się w gabinecie takie, jak krzesła, taborety, leżanki czy fotele zabiegowe, muszą być pokryte trwałą i bezszwową tapicerką, umożliwiającą szybką i dokładną ich dezynfekcję.

Tylko odpowiednie dostosowanie i wyposażenie gabinetu lekarskiego pozwolą na bezpieczne i kompleksowe świadczenie usług medycznych. Jest to również ważne z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here