27-04-2017

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej

narządy jamy brzusznejTomografia komputerowa to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych. Jedną z najczęstszych lokalizacji tego badania jest jama brzuszna. Tomografia komputerowa jamy brzusznej umożliwia precyzyjną ocenę wszystkich narządów jamy brzusznej czy największych naczyń krwionośnych oraz wszelkich nieprawidłowości w ich obrębie. Kiedy należy wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej?

Wskazania do wykonania TK jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jest wykonywana w trybie pilnym w przypadku urazów jamy brzusznej, a zwłaszcza śledziony. Jama brzuszna jest drugą co do częstości (po urazach głowy) lokalizacja urazów. Szczególnie niebezpieczne jest pęknięcie śledziony, które prowadzić może do poważnego krwotoku.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej wykonywana jest także w przypadku diagnostyki nowotworów żołądka, jelit, trzustki, wątroby i dróg żółciowych oraz w celu monitorowania terapii. Jeszcze inne wskazania to:

  • kamica dróg żółciowych,
  • zwapnienia nerek,
  • stany zapalne nerek,
  • kamica nerkowa,
  • marskość wątroby,
  • zakrzepica żył wątrobowych,
  • choroby zapalne jelit,
  • stany ostre, takie jak perforacja, niedrożności, zapalenie uchyłków jelita grubego bądź wyrostka robaczkowego,
  • ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki,
  • choroby naczyń nerkowych.

Wymienione stany chorobowe manifestują się w różnoraki sposób. Na pewno pacjenta zaniepokoić powinny nagłe i ostre bóle brzucha bądź bóle przewlekłe, a także krwawienia z przewodu pokarmowego czy nagłe powiększenie obwodu brzucha. Inne niepokojące symptomy to utrata masy ciała czy krwiomocz.

Jak wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to badanie wymagające przygotowania ze strony pacjenta. Pacjent powinien być na czczo, zaś na 1,5 godziny przed badaniem należy wypić pół litra wody niegazowanej i pozostać z pełnym pęcherzem. Dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna oraz nawodnienie organizmu minimum dwoma - trzema litrami wody niegazowanej.

Osoby, które poddane mają być badaniu tomografii komputerowej z kontrastem powinny wykonać wcześniej oznaczenie poziomu kreatyniny i z uzyskanym wynikiem stawić się na badaniu.

Podczas badania pacjent kładzie się na łóżku aparatury i pozostaje na nim nieruchomy przez cały czas trwania badania, czyli przez około 20 - 30 minut. Jeśli ma być użyty kontrast, podawany jest on przed badaniem przez założony uprzednio wenflon. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bardzo bezpieczne.

Jeśli wykonana ma być tomografia komputerowa cena badania zależy od ośrodka oraz obszaru ciała objętego badaniem. Np. w Gdańsku koszt tomografii jamy brzusznej to średnio 300 zł bez kontrastu i 420 zł z kontrastem. najatrakcyjniejszą cenę skorelowaną z doskonałą jakością usług oraz nowoczesną aparaturą emitującą niskie dawki promieniowania, oferuje Remed+Lectus Wałowa Gdańsk: to 230 zł bez kontrastu i 320 zł z kontrastem.

Więcej informacji na temat gdzie w Gdańsku wykonać tomografię komputerową znajdziesz w artykule: https://cenomed.pl/strona/poradnik/gdzie-w-gdansku-zrobic-tomografie-komputerowa