25-07-2016

Wskazania do rezonansu magnetycznego płodu

kobieta w ciążyRezonans magnetyczny (RM, MR) płodu to badanie prenatalne, które wykonuje się w celu oceny ewentualnych wad rozwojowych płodu. Badanie traktuje się jako uzupełniające do badania USG.

Rezonans magnetyczny płodu pozwala na bardzo szczegółową analizę morfologii płodu i łożyska, i jednocześnie ocenę jamy brzusznej i miednicy matki.

Około 2-3% ciąży związanych jest z wadami rozwojowymi płodu. Standardowo, w celu wykrycia ewentualnych wad stosuje się badanie ultrasonograficzne (USG). Badanie to nie zawsze jest jednak wystarczające. W przypadku małowodzia lub otyłości matki wyniki badania nie są dokładne. USG nie pozwala też na precyzyjną diagnostykę złożonych wad płodu zwłaszcza w późnym okresie ciąży. We wszystkich powyższych przypadkach warto jest wykonać MR płodu.

Rezonans magnetyczny płodu jest szczególnie przydatny do diagnostyki wad ośrodkowego układu nerwowego. Pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności wady, a także na określenie jaki jest zakres nieprawidłowości i jak bardzo wada jest zaawansowana. Wyniki badania MR płodu pozwalają podjąć decyzję o przeprowadzeniu wewnątrzmacicznego zabiegu operacyjnego oraz ułatwiają zaplanowanie natychmiastowej interwencji po urodzeniu dziecka. W niektórych przypadkach (np. przepuklina oponowa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, wodogłowie) wyniki badania RM płodu służą do podjęcia decyzji o rozwiązaniu ciąży.

Wskazaniem do badania MR płodu są wszystkie sytuacje, w których ryzyko wad rozwojowych u płodu jest większe niż przeciętnie (poronienia we wcześniejszych ciążach, wady u rodzeństwa, cukrzyca u matki). Wskazane jest także po stwierdzeniu wielowodzia w badaniu USG, co może być związane z wadami rozwojowymi u płodu.

Przeczytaj też: Rezonans magnetyczny w ciąży - czy jest bezpieczny?

Zapisz się na badanie MR płodu