11-04-2016

W jaki sposób działa tomografia komputerowa (TK)?

lekarz przegląda wyniki tomografii komputerowej głowyTomografia komputerowa (TK) jest jedną z najczęściej używanych w medycynie technik obrazowania. Dzięki promieniom rentgenowskim (promieniowanie RTG) możliwe jest utworzenie przekrojowego obrazu ciała, np. dla mózgu czy kręgosłupa. Główna zaleta tej metody to możliwość warstwowego „przeglądania” wszystkich tkanek i uzyskania dokładnego, trójwymiarowego (wielopłaszczyznowego) obrazu.

W porównaniu do tradycyjnego prześwietlenia rtg w badaniu tomografem wykorzystywana jest większa dawka tego typu promieni. W ten sposób możliwe jest uzyskanie bardziej szczegółowych informacji, które mogą być niezbędne w ocenie danego przypadku przez lekarza.

W trakcie badania tomografem, trwającego z reguły od 15 do 30 minut, ciało pacjenta jest skanowane dwoma wiązkami, które się przecinają. Uzyskanie dokładnego obrazu staje się możliwe dlatego, że tkanki oraz narządy ludzkiego ciała mają różną gęstość i tym samym mogą pochłonąć zróżnicowaną ilość promieniowania. Ten właśnie fakt wykorzystywany jest podczas tomografii komputerowej. W efekcie istnieje możliwość bardzo dokładnego zrekonstruowania komputerowego (w wielu płaszczyznach, również w formie trójwymiarowej). Dzięki temu natomiast można np. wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany nowotworowe.

Chociaż samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta, to może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Postęp w medycynie oraz udoskonalanie używanych technologii pozwala jednak wyraźnie ograniczyć negatywne oddziaływanie badania TK.

Badanie tomografem komputerowym może być wykorzystywane przykładowo do identyfikacji większej ilości guzów (w tym rakowych) oraz sprawdzenia naczyń krwionośnych.