Poradnik

Gdzie zrobić tomografię komputerową głowy?

tomografia głowy17-07-2018
Badanie TK głowy znajduje się w ofercie wielu placówek medycznych. Jest to najczęściej wykonywane badanie tą metodą. Ze względu na długi czas oczekiwania na NFZ, wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z oferty prywatnej. Badanie można zrobić w kilkunastu placówkach w Warszawie, w innych dużych miastach takich jak Wrocław czy Gdańsk, ale również w niektórych mniejszych miastach, np. Tczewie, Legnicy, Wałbrzychu, w Skarżysku-Kamiennej. Tomografia głowy jest najczęściej wykonywanym badaniem tą metodą a duża liczba prywatnych placówek pozwala na wybranie najbardziej dogodnej. zobacz więcej »

Kto może dać skierowanie na tomografię komputerową?

lekarz wypisuje skierowanie11-06-2018
Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Kto może zlecić takie badanie?

zobacz więcej »

10 najczęściej zadawanych pytań na temat tomografii komputerowej

tomograf komputerowy23-11-2017
Wykonywanie badań u wielu osób wzbudza stres i niepokój niezależnie od tego czy jest ono bezbolesne, czy też nie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z danym rodzajem badania. Jako że tomografia komputerowa nie należy do badań wykonywanych regularnie i dla wielu osób jest czymś nowym, postanowiliśmy w przystępny sposób odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

zobacz więcej »

Bezobjawowy udar mózgu

starsze małżeństwi07-09-2017
Zdarza się, że udar mózgu występuje bez jakichkolwiek objawów. Tzw. „nieme” udary mózgu często wykrywane są przypadkowo w badaniu rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową.

zobacz więcej »

Diagnostyka chorób zatok przynosowych za pomocą tomografii komputerowej

pacjentka i lekarka11-07-2017
Obecnie tomografia komputerowa uważana jest za jedno z dokładniejszych badań obrazowych. Ma ono zastosowanie m.in. w diagnostyce chorób zatok przynosowych. Kiedy jest wskazanie do badania TK zatok?

 zobacz więcej »

Jak The Beatles przyczynili się do rozwoju tomografii komputerowej

the beatles05-07-2017
Tomografy komputerowe zaczęły być stosowane w medycynie w latach 70. XX wieku i obecnie są popularną metodą diagnostyczną. Mało kto jednak wie, że ich powstanie zawdzięczamy m.in. The Beatles.

zobacz więcej »

10 faktów na temat tomografii komputerowej, które warto znać

tomograf komputerowy26-05-2017
Tomografia komputerowa (TK, CT) jest nowoczesną metodą diagnostyki medycznej zalecaną przy wielu schorzeniach. Czego się spodziewać jeśli lekarz skierował na takie badanie? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej metodzie, które warto znać przed badaniem.

zobacz więcej »

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej

narządy jamy brzusznej27-04-2017
Tomografia komputerowa to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych. Jedną z najczęstszych lokalizacji tego badania jest jama brzuszna. Tomografia komputerowa jamy brzusznej umożliwia precyzyjną ocenę wszystkich narządów jamy brzusznej czy największych naczyń krwionośnych oraz wszelkich nieprawidłowości w ich obrębie.

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa w chorobach płuc

rak płuc13-03-2017
Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny to badania nieocenione w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia chorób płuc. Tomografia komputerowa to obecnie najdokładniejsze badanie umożliwiające ocenę miąższu płuc, struktur kostnych (mostka i żeber) czy innych struktur śródpiersia.

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa głowy - kiedy należy ją wykonać?

tomografia komputerowa głowy06-02-2017
Tomografia komputerowa głowy jest badaniem radiologicznym, które opiera się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Podczas badania pacjent jest umieszczony na specjalnym stole, który przesuwa się wzdłuż aparatu. Odpowiednia lampa rentgenowska powoduje naświetlenie pacjenta. W ten sposób na monitorze komputera uzyskany jest obraz wybranej warstwy ciała.

zobacz więcej »