Poradnik

Czy tomografia komputerowa jest szkodliwa?

tomografia komputerowa27-09-2018
Zastosowanie promieniowania rentgenowskiego budzi obawy u niektórych pacjentów, ze względu na znaną od dawna szkodliwość tego typu promieni na ludzki organizm. Promienie rentgena mogą powodować uszkodzenia DNA i w rezultacie prowadzić do rozwoju nowotworów. Aby zapobiec negatywnym skutkom wprowadza się jednak wiele kroków zaradczych.

zobacz więcej »

Gdzie zrobić tomografię komputerową głowy?

tomografia głowy17-07-2018
Badanie TK głowy znajduje się w ofercie wielu placówek medycznych. Jest to najczęściej wykonywane badanie tą metodą. Ze względu na długi czas oczekiwania na NFZ, wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z oferty prywatnej. Badanie można zrobić w kilkunastu placówkach w Warszawie, w innych dużych miastach takich jak Wrocław czy Gdańsk, ale również w niektórych mniejszych miastach, np. Tczewie, Legnicy, Wałbrzychu, w Skarżysku-Kamiennej. Tomografia głowy jest najczęściej wykonywanym badaniem tą metodą a duża liczba prywatnych placówek pozwala na wybranie najbardziej dogodnej. zobacz więcej »

Kto może dać skierowanie na tomografię komputerową?

lekarz wypisuje skierowanie11-06-2018
Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Kto może zlecić takie badanie?

zobacz więcej »

10 najczęściej zadawanych pytań na temat tomografii komputerowej

tomograf komputerowy23-11-2017
Wykonywanie badań u wielu osób wzbudza stres i niepokój niezależnie od tego czy jest ono bezbolesne, czy też nie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z danym rodzajem badania. Jako że tomografia komputerowa nie należy do badań wykonywanych regularnie i dla wielu osób jest czymś nowym, postanowiliśmy w przystępny sposób odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

zobacz więcej »

Bezobjawowy udar mózgu

starsze małżeństwi07-09-2017
Zdarza się, że udar mózgu występuje bez jakichkolwiek objawów. Tzw. „nieme” udary mózgu często wykrywane są przypadkowo w badaniu rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową.

zobacz więcej »

Diagnostyka chorób zatok przynosowych za pomocą tomografii komputerowej

pacjentka i lekarka11-07-2017
Obecnie tomografia komputerowa uważana jest za jedno z dokładniejszych badań obrazowych. Ma ono zastosowanie m.in. w diagnostyce chorób zatok przynosowych. Kiedy jest wskazanie do badania TK zatok?

 zobacz więcej »

Jak The Beatles przyczynili się do rozwoju tomografii komputerowej

the beatles05-07-2017
Tomografy komputerowe zaczęły być stosowane w medycynie w latach 70. XX wieku i obecnie są popularną metodą diagnostyczną. Mało kto jednak wie, że ich powstanie zawdzięczamy m.in. The Beatles.

zobacz więcej »

10 faktów na temat tomografii komputerowej, które warto znać

tomograf komputerowy26-05-2017
Tomografia komputerowa (TK, CT) jest nowoczesną metodą diagnostyki medycznej zalecaną przy wielu schorzeniach. Czego się spodziewać jeśli lekarz skierował na takie badanie? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej metodzie, które warto znać przed badaniem.

zobacz więcej »

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej

narządy jamy brzusznej27-04-2017
Tomografia komputerowa to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych. Jedną z najczęstszych lokalizacji tego badania jest jama brzuszna. Tomografia komputerowa jamy brzusznej umożliwia precyzyjną ocenę wszystkich narządów jamy brzusznej czy największych naczyń krwionośnych oraz wszelkich nieprawidłowości w ich obrębie.

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa w chorobach płuc

rak płuc13-03-2017
Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny to badania nieocenione w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia chorób płuc. Tomografia komputerowa to obecnie najdokładniejsze badanie umożliwiające ocenę miąższu płuc, struktur kostnych (mostka i żeber) czy innych struktur śródpiersia.

zobacz więcej »