Tomografia komputerowa (TK). Jak przygotować się do badania?

Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem nieinwazyjnym oraz dla pacjenta bezbolesnym. W badaniu tomografem, mającym charakter badania diagnostycznego, wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Dokładność stosowanych rozwiązań technologicznych pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat stanu tkanek czy narządów.

Badanie tomografem (czas trwania to zazwyczaj 15-30 minut) przeprowadza się na ruchomym stole (na nim kładzie się badany), który wsuwany jest do właściwego aparatu. "Tuba", do której wjeżdża pacjent jest szeroka i przeważnie nie wywołuje lęku, nawet u osób z klaustrofobią. Osoby, które mają zostać poddane temu badaniu, powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach ogólnych:

tomografia komputerowa1) W trakcie badania pacjent nie powinien mieć na sobie żadnych elementów metalowych (np. guziki, sprzączki) – metal może zakłócić wyniki tomografii.

2) Podczas badania pacjent powinien leżeć nieruchomo (ewentualne poruszenia mogą skutkować zakłóceniem wyników), dlatego najlepiej jest już na początku przyjąć odpowiednio wygodną pozycję.

3) Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne może być wstrzymanie przez pacjenta oddechu na kilka chwil

4) Należy zgłosić lekarzowi ciążę czy też chociażby jej podejrzenie.

5) Wskazane jest zabranie ze sobą poprzednich wyników badania TK, RM, USG, RTG i innych, jeśli pacjent posiada.

Przygotowanie do badania TK z kontrastem

W niektórych przypadkach konieczne jest podanie środków kontrastowych (cieniujących), które wpływają na poprawę obrazu.

W takim przypadku należy pamiętać o poniższych zasadach:

1) Wykonującemu badanie należy – przed jego rozpoczęciem – zgłosić ewentualne problemy zdrowotne związane z alergiami oraz uczuleniami na leki i środki kontrastowe. Konieczne są również informacje dotyczące skłonności do krwawień.

2) Na badanie należy zgłosić się na czczo (minimum 6 godzin bez przyjmowania pokarmów stałych). W niektórych wypadkach może być wymagane (według zalecenia lekarza) również zażycie środków, które zahamują ruchy perystaltyczne jelit.

3) Jeśli badanie ma być przeprowadzone z tzw. kontrastem, to pacjent powinien wcześniej – dla lepszego nawodnienia organizmu – wypić ok. 1 l płynu (np. woda).

4) Należy zabrać ze sobą wynik stężenia kreatyniny we krwi. Jest to wskaźnik czynności nerek. Nieprawidłowy wynik nie pozwoli na podanie kontrastu. Oznaczenie kreatyniny powinno być wykonane maksymalnie 2 - 4 tygodnie przed badaniem TK. 

5) Czasem użycie środków kontrastowych może wywoływać m.in. zawroty głowy, uczucie gorąca i kołatanie serca. Wystąpienie tego rodzaju dolegliwości należy oczywiście zgłosić lekarzowi. Może też pojawić się biegunka.

6) Pacjenci przyjmujący Metforminę (Formetic, Glucophage, Gluformin, Metfogamma, Metformax, Metformin, Siofor) powinni odstawić lek na 48 godzin przed badaniem. Inne leki można przyjmować bez zmian.

7) Po badaniu należy pić duże ilości płynów, aby pozbyć się z organizmu środka kontrastującego.

Uwaga: Jeżeli nie jesteś pewien, że badanie może być przeprowadzone bez kontrastu, przygotuj się do badania z kontrastem. Ostateczną decyzję o podaniu lub nie podaniu kontrastu podejmuje lekarz wykonujący badanie.

Przeczytaj też: Co to jest kontrast w badaniu tomografii komputerowej (TK)?

Przygotowanie do badania TK jamy brzusznej lub miednicy

Na badanie TK jamy brzusznej lub / i miednicy należy przygotować się podobnie jak do każdego innego badania z kontrastem, z tym że trzeba pić większe ilości płynów.

Wskazane jest wypicie dzień przed badaniem ok. 2 l płynów. W dniu badania, ok. 45 - 90 min przed badaniem wskazane jest wypicie ok. 0,5 - 1 l płynów.

Przeczytaj też: Wskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej

Przygotowanie do badania TK kolonoskopia

Dwa dni przed tomografią komputerową jelita grubego należy stosować dietę półpłynną i pić duże ilości płynów. Dzień przed badaniem lub / i w dniu badania należy wykonać lewatywę. Wskazane jest też zażycie środka przeczyszczającego wieczorem dnia poprzedzającego badanie. 

Na badanie trzeba przyjść na czczo (można spożyć niewielką ilość płynów). 

Osoby chorujące na serce powinny skonsultować przygotowanie do badania z kardiologiem.

Przeczytaj też: Na czym polega wirtualna kolonoskopia?