06-02-2017

Tomografia komputerowa głowy - kiedy należy ją wykonać?

obraz z badania tk głowyTomografia komputerowa głowy jest badaniem radiologicznym, które opiera się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Podczas badania pacjent jest umieszczony na specjalnym stole, który przesuwa się wzdłuż aparatu. Odpowiednia lampa rentgenowska powoduje naświetlenie pacjenta. W ten sposób na monitorze komputera uzyskany jest obraz wybranej warstwy ciała.

Na co pozwala tomografia komputerowa?

Celem tomografii komputerowej jest ocena struktur narządów oraz wykrycie potencjalnych nieprawidłowości w budowie. Z tego też powodu jest ona niezwykle szeroko wykorzystywana w medycynie. Co ważne, tomografia komputerowa głowy z kontrastem jest wykonywana na zlecenie lekarza prowadzącego, natomiast ocena wykonanego zdjęcia należy do lekarza radiologa.

Kiedy przeprowadza się takie badanie?

Istnieją liczne wskazania do wykonania tomografii komputerowej, które lekarz powinien wziąć pod uwagę podczas wywiadu z pacjentem. Zdarzają się sytuacje, kiedy tomografia komputerowa głowy musi zostać wykonana w trybie natychmiastowym. Są to podejrzenia krwawienia doczaszkowego, podejrzenie ropnia mózgu oraz uraz głowy i kanału kręgowego.

Co ważne, tomografia komputerowa w Gdańsku oraz innych miastach, jest wykonywana również, gdy zachodzi podejrzenie nowotworu mózgowia. O tym gdzie w Gdańsku można wykonać TK pisaliśmy w artykule pt. „Gdzie w Gdańsku wykonać Tomografię Komputerową?

Ponadto TK wykonuje się często przy chorobach kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła oraz krtani. Powodem dla tego badania mogą być również różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne czy zmiany naczyniopochodne w mózgowiu. Jak już zostało wspominane, badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza, który uznaje, że jest ono konieczne. O wskazaniach do wykonania tomografii komputerowej decyduje lekarz - specjalista. Przed wykonaniem badania natomiast konieczne jest podpisanie zgody. Cena badania to zwykle kilkaset złotych.

Czy takie badanie jest szkodliwe?

Wbrew powszechnym mitom, tomografia komputerowa głowy jest badaniem bezpiecznym dla pacjenta. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie powinna być powtarzana zbyt często, gdyż promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jest to szczególnie ważne dla kobiet będących w ciąży czy kobiet starających się o dziecko. Działanie promieni rentgena może niekorzystnie wpłynąć również na osoby w podeszłym wieku.

Zdarza się, że pacjentowi podawany jest dożylnie kontrast. Tomografia głowy z kontrastem to niezwykle popularne badanie. Należy jednak pamiętać o tym, że pacjent, który otrzymał środek cieniujący, jest narażony na niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Przeczytaj też: Czy tomografia komputerowa jest szkodliwa?

Źródło zdjęcia: Andrew Ciscel - Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1139696