12-10-2016

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - czym się różnią?

Wraz z rozwojem postępu naukowego medycyna zaczyna dysponować nowoczesnymi, precyzyjnymi i niezwykle dokładnymi metodami obrazowania, które w wielu przypadkach mogą uratować życie pacjentom. Dzięki pracy i staraniom fizyków, informatyków i naukowców z różnych dziedzin współczesna medycyna wykorzystuje dwa najbardziej rozpowszechnione badania diagnostyczne - rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Dzięki nim lekarz może zobaczyć ciało człowieka od wewnątrz i odpowiednio szybko dostrzec zmiany chorobowe. I chociaż dwie metody są do siebie zbliżone pod względem funkcji (obie przedstawiają obraz jakiejś partii ciała), to jednak różnią się wieloma aspektami - mechanizmem działania, wskazaniami do wykonania, szczegółowością obrazu oraz ceną.

Tomografia komputerowa

obrazy z tomografu komputerowegoTomografia komputerowa (zwana TK bądź CT) to metoda obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Chorego układa się na specjalnym stole, na którym wjeżdża do aparatury w kształcie tunelu. Podczas badania wokół pacjenta obraca się specjalna głowica, która umożliwia wykonywanie zdjęć w różnych warstwach i płaszczyznach. W niektórych przypadkach podaje się pacjentowi środek kontrastowy, dzięki któremu badanie jest bardziej dokładne. O tym kiedy i w jaki sposób wykorzystywany jest środek kontrastowy można przeczytać w artykule pt. Co to jest kontrast w badaniu tomografii komputerowej (TK)?.

Tomografia komputerowa sprawdza się w diagnostyce centralnego układu nerwowego, narządów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej, a także układu kostno-szkieletowego. Jednak ta metoda obrazowania - ze względu na szkodliwość promieni rentgenowskich - nie powinna być wykonywana zbyt często i bez wyraźnych wskazań medycznych.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (zwany MRI lub MR) to metoda obrazowania bardziej zaawansowana niż TK, która wykorzystuje pole magnetyczne wytwarzane przez fale radiowe. Podczas badania pacjent zostaje wprowadzony do specjalnego tunelu, gdzie znajduje się centrum skanera. Obraz powstaje w oparciu o liczbę atomów, a całą pracę wykonuje specjalnie zaprogramowany komputer - pokazuje obraz danej partii ciała i dokonuje obliczeń. Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle szczegółowe i dokładne - może zdiagnozować nawet niewielkie patologie. Dlatego też jest wykorzystywany w badaniach układu mięśniowo-szkieletowego, w diagnozowaniu nowotworów i chorób neurologicznych, a także w wykrywaniu guzów, stanów zapalnych i urazów o niewyjaśnionym charakterze. Badanie MRI jest całkowicie bezpieczne i w żaden nie sposób nie wpływa na jakiekolwiek procesy zachodzące w ludzkim ciele.

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - co wybrać?

Wielu pacjentów zastanawia się co wybrać - tomografię czy rezonans. Nie ulega wątpliwości, iż tomografia jest metodą tańszą, a tym samym powszechniejszą i bardziej dostępną. Z drugiej strony rezonans to badanie zdecydowanie bardziej bezpieczne (może być powtarzane wielokrotnie, nawet u kobiet w ciąży i niemowląt), a jednocześnie bardziej szczegółowe i ukazujące zmiany chorobowe w początkowych fazach rozwoju. Ze względu na wykorzystanie zaawansowanej technologii rezonans trwa zazwyczaj nieco dłużej niż TK, a podczas jego wykonywania pacjent musi leżeć nieruchomo. Trzeba też pamiętać, iż rezonans jest bezwzględnie zakazany u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca i nie powinien być wykonywany u pacjentów posiadających metalowe protezy w organizmie.

Decyzja o wyborze konkretnej metody obrazowania zawsze należy do lekarza. W praktyce najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się TK, a dopiero w sprawach wątpliwych zleca się badanie rezonansem. Rezonans jest też wykorzystywany w przypadkach pilnych, gdy wymagana jest szybka i bardzo dokładna diagnostyka.