19-12-2016

Rezonans magnetyczny w ciąży - czy jest bezpieczny?

kobieta w ciążyRezonans magnetyczny (MRI) to jedno z najdokładniejszych i najbezpieczniejszych badań obrazowych. Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny w ciąży? Ogólną tendencją jest odradzanie badania rezonansem magnetycznym kobietom w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Nie wynika to jednak z realnego zagrożenia dla kobiety i płodu, a jedynie jest wyrazem asekuracyjnego ograniczania większości procedur medycznych.

Bezpieczeństwo badania MRI w ciąży

W świetle bardzo licznych badań naukowych, fale radiowe emitowane podczas badania rezonansem magnetycznym nie wykazują żadnego negatywnego wpływu na płód. Porównując parametry anatomiczne i fizjologiczne dzieci urodzonych przez mamy poddane badaniu MRI i te, u których nie wykonano badania, nie zauważono wzrostu częstości wystąpienia wad wrodzonych. Emitowane przez rezonans magnetyczny fale radiowe są całkowicie obojętne dla organizmu. Stanowi to o przewadze rezonansu magnetycznego w ciąży nad badaniem RTG, emitującym promieniowanie rentgenowskie lub tomografią komputerową, też będącą źródłem promieniowania jonizującego. Standardem jest wykonanie rezonansu magnetycznego w ciąży, gdy inne techniki obrazowania nie są w stanie dostarczyć istotnych klinicznie informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Niebezpieczny kontrast

Tym, co sprawia, że rezonans magnetyczny w ciąży jest niewskazany, jest zastosowanie kontrastu, a zwłaszcza gadolinu. Ten srebrzystoszary metal ma zdolność przenikania przez łożysko i kumulowania się w organizmie płodu, gdzie może niekorzystnie wpływać na rozwój kształtujących się tkanek i narządów. Najlepszą opcją jest zatem rezygnacja z użycia kontrastu. Co jednak, gdy konieczny jest np. rezonans magnetyczny głowy w ciąży, w którym to badaniu często stosowany jest kontrast? Rezonans magnetyczny z kontrastem w ciąży wykonywany powinien być jedynie w przypadku, gdy korzyści z badania przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami z tytułu zastosowania kontrastu. Należy wtedy użyć odpowiedniego kontrastu, maksymalnie skrócić czas badania i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu po badaniu, aby wypłukać kontrast z organizmu.

MRI płodu

Rezonans magnetyczny w ciąży może być wykonywany w celu zdiagnozowania zarówno mamy, jak i płodu. MRI płodu stanowi znaczny postęp w technikach prenatalnego obrazowania płodu. Mimo ogromnych korzyści wynikających z dokładności badania, wysoka cena procedury i mała jej dostępność przyczyniają się do ograniczenia wykonywania tego badania. A szkoda - jest to doskonała metoda potwierdzająca, uzupełniająca lub korygująca wyniki badań ultrasonograficznych.

Wskazaniami do rezonansu magnetycznego płodu jest:

  • niejednoznaczny wynik badania USG,
  • wady wrodzone u rodzeństwa dziecka,
  • wcześniejsze poronienia,
  • cukrzyca u matki.

Więcej na temat rezonansu magnetycznego płodu można przeczytać tutaj.