07-03-2017

Rezonans magnetyczny - prywatnie czy na NFZ?

klepsydraWraz z postępem rozwoju medycyny rosną oczekiwania pacjentów wobec standardów opieki medycznej. Jedną z najważniejszych kwestii jest dostępność procedur medycznych, w tym specjalistycznych badań diagnostycznych. Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa wciąż są trudno dostępnymi badaniami, mimo wzrostu liczby placówek dysponujących potrzebnym do ich wykonania sprzętem. Poza tym bardzo często o potrzebną aparaturę wzbogacają się placówki prywatne, a nie państwowe. Czy zatem pacjent skazany jest na wykonanie rezonansu magnetycznego na własną rękę? A może warto wykonać to badanie na NFZ?

Rezonans magnetyczny - terminy w państwowej służbie zdrowia

Rezonans magnetyczny to badanie wykonywane coraz częściej. Jego rosnąca popularność wynika przede wszystkim z uniwersalności jego stosowania. Obecnie rezonans magnetyczny jest najdokładniejszym urządzeniem do obrazowania wnętrza ciała człowieka. Umożliwia diagnostykę stanów zapalnych czy nowotworów, wyznaczyć zasięg zabiegów operacyjnych czy monitorować przebieg leczenia. Rezonans jest niezastąpiony w przypadku diagnostyki urazów czy innych stanów nagłych, wymagających natychmiastowej diagnostyki. Szczególnym przeznaczeniem jest obrazowanie narządów i tkanek trudno dostępnych, np. osłoniętego kośćmi mózgu. Niewątpliwą zaletą tego badania jest jego bezbolesność oraz nieinwazyjność, dlatego też badanie to preferowane jest zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Jak jednak pogodzić duże zapotrzebowanie na rezonans magnetyczny z ograniczoną jego dostępnością w państwowej służbie zdrowia?

Średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny na NFZ zależy od lokalizacji oraz rodzaju badania. Przykładowo dla osoby, którą interesuje rezonans magnetyczny Warszawa NFZ oferuje następujące terminy: dla rezonansu głowy czas oczekiwania to od 150 dni do ponad roku; podobnie rezonans kręgosłupa czy jamy brzusznej. Nie inaczej jest z innymi badaniami rezonansu magnetycznego. Dla osoby, której z racji silnych dolegliwości lub planowanego leczenia operacyjnego zależy na jak najszybszym wykonaniu badania, tak długie terminy okażą się niezwykle kłopotliwe. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach lekarz może na skierowaniu wykonać adnotację: "pilne", co częściowo skróci czas oczekiwania, jednak badanie i tak nigdy nie zostanie wykonane w trybie natychmiastowym. A jak wygląda sytuacja w sektorze prywatnym?

Rezonans magnetyczny prywatnie

Badanie rezonansem magnetycznym może być wykonane w sektorze prywatnym. Wtedy istnieje możliwość wykonania badania w bardzo krótkim terminie, dogodnym dla pacjenta. Wielu pacjentów jest zatem gotowych zapłacić za rezonans magnetyczny prywatnie. A jakiego rzędu są to koszty? Rezonans magnetyczny kręgosłupa w Warszawie kosztuje od 360 - 500 zł bez kontrastu i 500 - 700 zł z kontrastem. Natomiast za rezonans głowy zapłacić należy 360 - 450 zł bez kontrastu i około 150 zł więcej za kontrast. Podobne są koszty np. rezonansu jamy brzusznej i miednicy mniejszej, a także badań zlokalizowanych w innych obszarach ciała.

Więcej informacji o tym gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym w Warszawie można znaleźć na: cenomed.pl/strona/poradnik/gdzie-w-warszawie-zrobic-rezonans-magnetyczny