29-12-2016
Rezonans magnetyczny to niezwykle dokładne i uniwersalne badanie, umożliwiające zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych organizmu. Emitowane przez aparaturę fale radiowe są obojętne dla organizmu, co świadczy o przewadze rezonansu magnetycznego nad takimi technikami obrazowania jak zdjęcie rentgenowskie czy tomografia komputerowa. Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce schorzeń kręgosłupa nadal pozostaje zdjęcie RTG, jednak w celu dokładniejszego zobrazowania struktur kostnych lub krążka międzykręgowego, więzadeł, kanału albo rdzenia kręgowego niezastąpione jest badanie rezonansem magnetycznym.
Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego lędźwiowego odcinka kręgosłupa mogą być:
Rezonans magnetyczny mimo znacznych kosztów badania, wykonywany jest coraz częściej. Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa w Warszawie czy innych miastach jest powszechnie wykonywanym badaniem.
Rezonans magnetyczny wykonywany jest w dwóch postaciach – jako badanie z kontrastem lub bez niego. Kontrast wzmacnia sygnał rejestrowany przez aparaturę, pozwalając na dokładniejsze badanie. Jednak nie zawsze podanie kontrastu jest zasadne. O zastosowaniu kontrastu decyduje charakter podejrzewanych u pacjenta zmian chorobowych. Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego z kontrastem wskazany jest w przypadku różnicowania zmian zapalnych od nowotworowych oraz w przypadku diagnostyki i monitorowania stwardnienia rozsianego. Natomiast w przypadku urazów kręgosłupa wykonywany jest RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa bez kontrastu.
Przed dożylnym podaniem kontrastu wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych oceniających czynności nerek. Tylko prawidłowy wynik oznaczenia kreatyniny umożliwia podanie kontrastu. Sytuacje kliniczne uniemożliwiające przeprowadzenie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa z kontrastem to niewydolność nerek oraz ciąża.
Wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. W przypadku zastosowania kontrastu wymagane jest przybycie na badanie na czczo, z badaniem poziomu kreatyniny wykonanym nie wcześniej niż miesiąc przed badaniem rezonansem.
Źródło zdjęcia: By © Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51705743