Rezonans magnetyczny (RM). Jak przebiega badanie?

Rezonans magnetyczny (RM) nie jest badaniem skomplikowanym. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Osoba, która po raz pierwszy w życiu będzie przechodziła badanie rezonansem magnetycznym, powinna jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat jego przebiegu.

badanie rezonansem magnetycznymBadanie przebiega w dosyć prosty sposób. Po wejściu do pomieszczenia (klimatyzowanego – temperatura waha się między 18-25 °C), w którym znajduje się aparat, pacjent układany jest na łóżku. Następnie w okolicy badanej części ciała umieszczona zostaje specjalna cewka, zapewniająca jak najbardziej dokładny pomiar wskazanej części ciała.

W niektórych przypadkach przed badaniem wymagane jest podanie dożylnego kontrastu. O tym, czy jest to konieczne, decyduje z reguły lekarz, który skierował pacjenta na badanie, lub też lekarz radiolog przebywający na miejscu (w pracowni). W sytuacji, gdy okaże się to wymagane, do jednej z żył przedramienia pacjenta zostanie założony wenflon. Zastosowanie środków kontrastowych może wywołać pewne niepożądane objawy (np. ból głowy), jednak należą one do rzadkości.

Co ważne, wewnątrz aparatu panuje duży hałas, przypominający dźwięk wydawany przez wirującą pralkę – ma on charakter cykliczny. Początkowo trwa kilka-kilkanaście minut. Następnie zanika, aby po upływie pewnego czasu wrócić. Hałaśliwość nie jest w przypadku rezonansu magnetycznego niczym złym – oznacza po prostu, że urządzenie działa w sposób poprawny. Dyskomfort związany ze znacznym natężeniem hałasu można ograniczyć, używając np. zatyczek do uszu czy też słuchawek.

Specyfika badania rezonansem magnetycznym może u niektórych pacjentów wywoływać – z racji zamkniętej formy „tunelu” – nieprzyjemne odczucia. W razie czego jednak pacjent chcący przerwać badanie może użyć specjalnego sygnalizatora, który trzyma w ręku. Dodatkowo pacjent ma możliwość kontaktu – za pomocą mikrofonu – z obsługą aparatury.

Czas trwania badania rezonansem magnetycznym to w sumie co najmniej 15 minut. Maksymalnie rezonans trwa ok. 60 minut. W tym czasie, co może być nieco uciążliwe dla pacjenta, wymagane jest pozostanie w bezruchu. Ewentualne poruszenia mogą skutkować zakłóceniem wyników. Badanie samo w sobie nie jest w żaden sposób bolesne dla pacjenta. Nieznane są ponadto żadne negatywne skutki uboczne rezonansu.

tagi: rezonans magnetyczny, badanie RM, przebieg rezonansu magnetycznego, badanie rezonansem