Rezonans magnetyczny (RM). Jak przebiega badanie?

Rezonans magnetyczny (RM) nie jest badaniem skomplikowanym. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Osoba, która po raz pierwszy w życiu będzie przechodziła badanie rezonansem magnetycznym, powinna jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat jego przebiegu.

badanie rezonansem magnetycznymBadanie przebiega w dosyć prosty sposób. Po wejściu do pomieszczenia (klimatyzowanego – temperatura waha się między 18-25 °C), w którym znajduje się aparat, pacjent układany jest na łóżku. Następnie w okolicy badanej części ciała umieszczona zostaje specjalna cewka, zapewniająca jak najbardziej dokładny pomiar wskazanej części ciała.

W niektórych przypadkach przed badaniem wymagane jest podanie dożylnego kontrastu. O tym, czy jest to konieczne, decyduje z reguły lekarz, który skierował pacjenta na badanie, lub też lekarz radiolog przebywający na miejscu (w pracowni). W sytuacji, gdy okaże się to wymagane, do jednej z żył przedramienia pacjenta zostanie założony wenflon. Zastosowanie środków kontrastowych może wywołać pewne niepożądane objawy (np. ból głowy), jednak należą one do rzadkości.

Przeczytaj też: Co to jest kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym (RM)?

Co ważne, wewnątrz aparatu panuje duży hałas, przypominający dźwięk wydawany przez wirującą pralkę – ma on charakter cykliczny. Początkowo trwa kilka-kilkanaście minut. Następnie zanika, aby po upływie pewnego czasu wrócić. Hałaśliwość nie jest w przypadku rezonansu magnetycznego niczym złym – oznacza po prostu, że urządzenie działa w sposób poprawny. Dyskomfort związany ze znacznym natężeniem hałasu można ograniczyć, używając np. zatyczek do uszu czy też słuchawek.

Przeczytaj też: Dlaczego rezonans magnetyczny hałasuje?

Specyfika badania rezonansem magnetycznym może u niektórych pacjentów wywoływać – z racji zamkniętej formy „tunelu” – nieprzyjemne odczucia. W razie czego jednak pacjent chcący przerwać badanie może użyć specjalnego sygnalizatora, który trzyma w ręku. Dodatkowo pacjent ma możliwość kontaktu – za pomocą mikrofonu – z obsługą aparatury.

Czas trwania badania rezonansem magnetycznym to w sumie co najmniej 15 minut. Maksymalnie rezonans trwa ok. 60 minut. W tym czasie, co może być nieco uciążliwe dla pacjenta, wymagane jest pozostanie w bezruchu. Ewentualne poruszenia mogą skutkować zakłóceniem wyników. Badanie samo w sobie nie jest w żaden sposób bolesne dla pacjenta. Nieznane są ponadto żadne negatywne skutki uboczne rezonansu.

Przeczytaj też: Czy rezonans magnetyczny boli?