28-02-2017
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to jedna z bezinwazyjnych i skutecznych metod obrazowania układu pokarmowego. Charakteryzuje się dużą dokładnością i daje liczne możliwości przestrzennej wizualizacji narządów wewnętrznych typu wątroba, naczynia krwionośne, nerki, drogi żółciowe i węzły chłonne.
Rezonans magnetyczny układu trawienia polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze aparatu, gdzie panuje stałe pole magnetyczne o wysokiej energii. Dzięki badaniu możliwa jest ocena narządów jamy brzusznej, czyli wątroby, trzustki, żołądka, śledziony, jelit, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo możliwe jest wykrycie stanów patologicznych układu pokarmowego.
Cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego jest nowoczesną i nieinwazyjną metodą obrazowania dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Wykorzystuje się je w diagnostyce chorych z podejrzeniem zwężenia dróg żółciowych i zleca w przypadku osób z chorobami trzustki oraz pacjentom znajdującym się grupie zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia kamicy przewodowej. Za pomocą cholangiopankreatografii MR możliwe jest nieinwazyjne obrazowanie dróg żółciowych i przewodu trzustkowego, bez konieczności podawania środka kontrastowego. Metoda ta wykorzystuje długi czas relaksacji poprzecznej statystycznych płynów w celu uzyskania wysokiego sygnału z dróg żółciowych przy niskim sygnale z wątroby i pozostałych tkanek litych.
Zanim zostanie wykonany rezonans magnetyczny, warto zapoznać się z dodatkowymi uwagami:
Więcej szczegółów można znaleźć w artykule pt. Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?