15-09-2016

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia - jak przejść badanie bez stresu?

Badanie rezonansem magnetycznym, mimo że jest bezbolesne i bezpieczne, u wielu pacjentów budzi lęk. Osoby z klaustrofobią często są przerażone koniecznością przebywania w wąskim tunelu. Dodatkowo, lęk nasila wysoki hałas i wibracje emitowane przez pracujący sprzęt do rezonansu. Co zrobić, aby przejść badanie MR bez strachu?

Odpowiedni skaner do rezonansu magnetycznego

otwarty skaner do rezonansu magnetycznegoStres u osób z klaustrofobią często jest mniejszy lub całkowicie znika, jeśli zastosowany zostanie otwarty skaner do rezonansu magnetycznego. Skaner taki nie ma tunelu, zatem pacjent leży na stole mając dużo otwartej przestrzeni wokół siebie. Sprzęt tego typu posiadają tylko niektóre placówki, np. Radiologica na warszawskim Wilanowie, Radiologica w Rzeszowie, Nestor-Medical w Śremie pod Poznaniem, Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Konstancinie pod Warszawą, Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Suchej Beskidzkiej, Tomograf Toruń.

Należy jednak wiedzieć, że systemy otwarte są jednocześnie niskopolowe, a niektóre typy badań MR, np. spektroskopia MR, dyfuzja czy badania czynnościowe wymagają wysokiego pola magnetycznego i w związku z tym nie jest możliwe ich wykonanie na otwartym skanerze do rezonansu.

Mimo wszystko warto dowiedzieć się przed wyborem placówki, jakim sprzętem dysponują poszczególne ośrodki. Niektóre placówki (np. Radiologica na warszawskim Wawrze) wyposażone są w skanery z krótkim tunelem, który również wzbudza mniejszy strach przed badaniem niż długi tunel lub skanery z zamkniętym systemem, ale większą średnicą tunela niż standardowe (np. Wizja V w Pabianicach). Istotne znaczenie ma także czas trwania badania. Nowoczesny sprzęt często zapewnia krótszy czas badania, co jest bardzo ważne dla osób z klaustrofobią.

Osoby, u których dodatkowy lęk wzbudza duży hałas mogą skorzystać ze skanera, który umożliwia przeprowadzenie badania w ciszy. Sprzęt z taką funkcją posiada np. Rex Medica Sport w Warszawie.

Środki uspokajające przed badaniem MR

Stres przed badaniem mogą zmniejszyć leki uspokajające. Jeśli będzie potrzeba, personel wykonujący badanie powinien podać takie środki. Ewentualne zażycie leków uspokajających przed wizytą w placówce warto skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że leki te nie wejdą w interakcję ze środkiem kontrastowym, jaki czasami jest konieczny do podania podczas badania.

Rezonans magnetyczny w narkozie

W niektórych przypadkach środki uspokajające nie są wystarczające, a stres przed badaniem na tyle silny, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie badania MR w znieczuleniu ogólnym (w narkozie). Usługę taką świadczy np. Carolina Medical Center w Warszawie. Znieczulenie ogólne często jest stosowane u dzieci, u których problemem jest nie tylko stres, ale też trudności w pozostaniu nieruchomo, co jest konieczne w trakcie badania.

Do badania MR w narkozie należy się odpowiednio przygotować: przyjść na czczo, bez objawów infekcji, a przez dobę po znieczuleniu ogólnym nie powinno się prowadzić samochodu.

Przyjazny personel

Usmiechnięta pani doktorNiebagatelne znaczenie dla osób z klaustrofobią ma przyjazny personel. Miła i spokojna pielęgniarka, która cierpliwie odpowie na każde pytanie może znacznie zmniejszyć strach w trakcie badania i pomóc je przejść. Warto jest uprzedzić personel wykonujący badanie o swojej klaustrofobii.

Niektórzy pacjenci poczują się lepiej, jeśli będą też mieli możliwość obejrzenia na spokojnie sali oraz sprzętu, na którym będzie wykonywane badanie. Niektóre osoby odczuwają duży lęk już przy wejściu na salę, w której będzie wykonywane badanie lub na samą myśl o badaniu. Czasami strach jest wywoływany przez wyobrażenie bardzo ciasnego długiego tunelu, w którym nie będzie można się ruszyć i po zaznajomieniu się ze sprzętem okazuje się, że tunel wcale nie jest tak ciasny, jak pacjent sobie to wyobraził i badanie przechodzi z mniejszym lękiem, niż się spodziewał. Dlatego warto jest zapytać, czy jest możliwość przyjścia na badanie wcześniej lub przybycia kilka dni przed badaniem, aby tylko obejrzeć sprzęt.

Psychoterapia

Klaustrofobię można pokonać! Jeśli nie jest konieczne pilne wykonanie badania, warto rozważyć przejście psychoterapii przed badaniem. W leczeniu fobii specyficznych, takich jak klaustrofobia, lęk przed pająkami czy lęk wysokości dobre rezultaty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której pacjent z pomocą terapeuty stopniowo konfrontuje się z obiektami wzbudzającymi stres.

Przeczytaj też: Czy rezonans magnetyczny boli?