Poradnik

Wykorzystanie badania PET-CT z FDG w onkologii

badanie pet-ct13-09-2017
Badanie PET-CT z FDF należy do badań z dziedziny medycyny nuklearnej. Pozwala na określenie dokładnej dystrybucji radioaktywności w organizmie, a także ułatwia ocenę wielu zachodzących w nim funkcji oraz anatomii poszczególnych narządów pacjenta.

zobacz więcej »

Kiedy badanie PET-CT jest refundowane przez NFZ?

skaner pet-ct19-05-2017
Wiele osób zainteresowanych badaniem PET-CT zastanawia się nad wyborem zabiegu refundowanego przez NFZ czy też zabiegu w prywatnej klinice, ponieważ koszt badania jest stosunkowo wysoki. Cena badanie PET-CT waha się w zależności od zakresu badania.

zobacz więcej »

Pozytonowa tomografia emisyjna - obrazowanie XXI wieku

skaner pet8-11-2016
Pozytonowa tomografia emisyjna PET to jedna z najnowocześniejszych technik obrazowania. Polega na znakowaniu i podaniu pacjentowi minimalnej ilości fizjologicznych molekuł, np. glukozy. Znakowane cząstki emitują pozytony - cząstki masą i właściwościami przypominające elektrony, ale o przeciwnym ładunku. Gdy pozytony napotykają na elektrony, dochodzi do anihilacji, czyli neutralizowaniu ładunku, a wydzielona wtedy energia jest rejestrowana przez detektory rozmieszczone wokół ciała pacjenta.  zobacz więcej »

Na czym polega badanie PET-CT?

lekarz20-10-2016
Badanie PET-CT to innowacyjna metoda diagnostyczna, która łączy w sobie technikę pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz technikę tomografii komputerowej (CT). Badanie PET-CT jest stosowane do wykrywania i monitorowania przebiegu oraz leczenia różnych schorzeń, w tym przede wszystkim chorób nowotworowych.  

zobacz więcej »

Gdzie zrobić najtańsze badanie PET-CT?

pieniądze20-08-2016
PET-CT czyli pozytonowa tomografia komputerowa to nowoczesne szczegółowe badanie, wskazane między innymi w diagnostyce nowotworów. Niestety badanie nie należy do tanich. Ceny są w granicach kilku tysięcy złotych, jednak mogą się różnić między ośrodkami nawet o tysiąc lub więcej złotych, dlatego warto jest przejrzeć oferty z całej Polski i wybrać najtańszą.

zobacz więcej »

Jak przygotować się do badania PET-CT?

skaner pet-ctBadanie PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna w połączeniu z tomografią komputerową) to jedna z nowszych metod badania diagnostycznego – stosuje się ją m.in. w onkologii, badaniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Urządzenie PET-CT pozwala na szybkie i dokładne zbadanie ciała pacjenta.

zobacz więcej »