20-10-2016

Na czym polega badanie PET-CT?

Badanie PET-CT to innowacyjna metoda diagnostyczna, która łączy w sobie technikę pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz technikę tomografii komputerowej (CT). Badanie PET-CT jest stosowane do wykrywania i monitorowania przebiegu oraz leczenia różnych schorzeń, w tym przede wszystkim chorób nowotworowych.

lekarka przegląda wyniki badania pet-ct

Pozytonowa Tomografia Emisyjna

Badanie PET-CT to szybka, bezbolesna i mało inwazyjna metoda na wykonanie dokładnej diagnostyki całego ciała pacjenta. Polega ono na zarejestrowaniu promieniowania powstającego w wyniku anihilacji pozytonów, których źródłem jest zaaplikowany pacjentowi radiofarmaceutyk, ulegający ciągłemu rozpadowi w ciele badanego. Dzięki PET-CT możliwe jest obserwowanie za pomocą trójwymiarowego obrazu zmian metabolicznych, jakie zachodzą w komórkach pacjenta. Pozytonowa Tomografia Emisyjna pozwala monitorować zmiany nowotworowe przede wszystkim płuc, głowy, szyi, przełyku, tarczycy, trzustki czy też piersi.

PET-CT pozwala na szybkie wykrycie wszelkich zmian nowotworowych, a co za tym idzie, daje szansę pacjentowi na skuteczne leczenie i powrót do pełni zdrowia. Oprócz wykrywania w ciele pacjenta zmian nowotworowych Pozytonowa Tomografia Emisyjna jest równie skuteczna w diagnozowaniu chorób kardiologicznych, stanów zapalnych o nieznanym podłożu oraz chorób neurologicznych. Do badania PET-CT nie mogą być zakwalifikowane kobiety w ciąży, osoby z niewyrównaną cukrzycą oraz wysokim poziomem glikemii. Zabiegu nie wykonuje się również u osób, u których w rodzinie zdiagnozowano już nowotwór.

Najnowocześniejszy skaner w Europie

W Polsce już od ponad półtora roku działa najnowocześniejsze urządzenie PET-CT do diagnozowania zmian nowotworowych. Znajduje się ono we wrocławskim Centrum Medycyny Nuklearnej. PET-CT Wrocław to jedno z najnowocześniejszych urządzeń w naszym kraju oraz w całej Europie. Pozwala ono przeskanować ciało pacjenta w 4-5 minut. Jaka jest cena PET-CT we Wrocławiu? Badanie jest w całości refundowane przez NFZ. Ze skanera mogą korzystać wszyscy pacjenci, a czas oczekiwania na nie to około dwóch tygodni. Podobne urządzenia w postaci skanera PET-CT znajdują się również m.in. w Warszawie, Poznaniu czy też Krakowie.

Wskazania dla pacjentów czekających na zabieg

Co najmniej na 24 godziny przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego, zrezygnować z alkoholu oraz kofeiny. Na badanie należy przyjść na czczo, a więc co najmniej na 6 godzin przed badaniem nie wolno spożywać żadnych pokarmów. Dopuszczalne jest jedynie picie czystej wody. Na sam zabieg należy zabrać ze sobą 1 litr wody mineralnej niegazowanej, którą należy wypić przed badaniem (co najmniej pół litra) oraz po zabiegu, w celu wypłukania z organizmu podanych wcześniej izotopów.