11-06-2018

Kto może dać skierowanie na tomografię komputerową?

lekarz wypisuje skierowanieTomografia komputerowa to badanie obrazowe, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Kto może zlecić takie badanie?

Skierowanie na tomografię komputerową (TK, CT) może dać każdy lekarz, jednak tylko lekarz specjalista może wypisać skierowanie na badanie finansowane przez NFZ. Może być to na przykład neurolog albo neurochirurg w przypadku tomografii głowy, lekarz chorób płuc w przypadku badania klatki piersiowej lub onkolog w przypadku diagnostyki choroby nowotworowej. Lekarz rodzinny również może wystawić skierowanie na tomografię, jednak ze skierowaniem od tego lekarza badanie trzeba będzie wykonać prywatnie.

Ze względu na zastosowanie promieniowania rentgenowskiego, które w dużych dawkach może być szkodliwe dla organizmu, wykonanie tomografii komputerowej jest możliwe tylko ze skierowaniem, nawet jeśli jest przeprowadzane prywatnie (odpłatnie). W ten sposób pacjenci są chronieni przed nadużywaniem tego badania i potencjalnymi negatywnymi skutkami częstego narażenia na promieniowanie.

Badaniem, które nie wymaga skierowania i również pozwala na precyzyjną diagnostykę wielu chorób jest rezonans magnetyczny.