19-05-2017

Kiedy badanie PET-CT jest refundowane przez NFZ?

skaner pet-ctW dzisiejszych czasach coraz częściej chorujemy. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, zaczynając od niedopracowanej diety, braku witamin i minerałów  poprzez wszechobecne zanieczyszczenia. Szeroko rozwijają się również choroby cywilizacyjne, a coraz większe żniwo w ofiarach śmiertelnych zbierają nowotwory. Chcąc w szybki sposób zdiagnozować tego typu dolegliwości warto zastosować badanie PET-CT.

Czym jest badanie PET-CT?

Jest to połączenie tomografii komputerowej wraz z pozytonową tomografią emisyjną. Za pomocą tego badania pacjent może szybko i bezboleśnie zostać poddany badaniu całego ciała. Badanie to daje możliwość zidentyfikowania zachodzących zmian na poziomie komórek czy tkanek. W ten sposób staje się ono niezwykle skuteczne w wykrywaniu wczesnych stadiów nowotworów.

Badanie PET-CT prywatnie czy przez NFZ?

Wiele osób zainteresowanych badaniem PET-CT zastanawia się nad wyborem zabiegu refundowanego przez NFZ czy też zabiegu w prywatnej klinice, ponieważ koszt badania jest stosunkowo wysoki. Cena badanie PET-CT waha się w zależności od zakresu badania. Jeżeli badaniu ma zostać poddany pojedynczy narząd, cena powinna oscylować w okolic 3000 zł. Jeżeli pacjent chce przebadać całe ciało, musi liczyć się z wydatkiem rzędu 4000 złotych.

Badanie PET-CT może być również wykonane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na NFZ badanie może zostać przeprowadzone przede wszystkim pacjentom, którzy zmagają się z nowotworami. Do badania PET-CT kwalifikują się między innymi chorzy z pojedynczym guzkiem płuca, chłoniakiem Hodgkina, rakiem jelita grubego, rakiem przełyku czy rakiem piersi. O wykonanie badania na NFZ mogą ubiegać się również chorzy na choroby serca. Badanie PET-CT może zostać wykonane pacjentom, którzy mają podejrzenie choroby niedokrwiennej. Dla chorób układu nerwowego przewidziano jedynie możliwość refundacji dla chorych z rozpoznaną padaczką lekooporną.

Gdzie wykonać badanie PET-CT?

W Polsce istnieje kilkanaście klinik, które wykonują badanie PET-CT.  Można je znaleźć praktycznie w każdej części kraju. Na południu, takie kliniki można znaleźć między innymi w Katowicach czy Krakowie. W zachodniej części Polski można znaleźć klinikę Affidea Poznań, która świadczy usługi w zakresie badania PET-CT. W centralnej części Polski, kliniki takie można znaleźć w Warszawie, zaś jeżeli chodzi o wschód, badanie PET-CT można przeprowadzić w Lublinie czy Białymstoku. W przypadku północnej części kraju, badanie można wykonać w Gdańsku, Szczecinie czy Olsztynie.

Badanie PET-CT jest obecnie jednym z najskuteczniejszych zabiegów pozwalających wykryć wszelkie patologie komórek czy tkanek, ponadto można spróbować uzyskać refundację NFZ. O tym jak poprawnie przygotować się do takiego badania można przeczytać na: cenomed.pl/strona/poradnik/jak-przygotowac-sie-do-badania-pet-ct