30-06-2017

Jakie mogą być skutki uboczne rezonansu magnetycznego?

rezonans magnetyczny obraz na komputerzeBadanie rezonansem magnetycznym cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, dlatego też łatwo znaleźć informacje o tym jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Jednak mimo to, wiele osób niepotrzebnie obawia się go. Rezonans magnetyczny opiera się na działaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych. Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono żadnych szkodliwych działań rezonansem magnetycznych na ludzki organizm. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieje bardzo wiele przeciwwskazań do wykonywania tego badania.

Skutki uboczne działania rezonansu

Rezonans magnetyczny może stanowić bardzo duże zagrożenie przede wszystkim dla posiadaczy wszczepionego rozrusznika serca, albo wielu innych urządzeń elektronicznych, takich jak np. pomp insulinowych, czy neurostymulatorów, które w ostatnim czasie zdobyły ogromną popularność. Z rezonansu magnetycznego nie powinny korzystać także osoby, które posiadają wszczepy wykonane z ferromagnetyków.

Rezonans z kontrastem skutki uboczne

Niewielkie skutki uboczne może wywołać użycie kontrastu. W dzisiejszych czasach najczęściej używaną substancją jest płyn na bazie popularnych związków jodu. W wielu przypadkach płyn ten może wywoływać swędzenie, pokrzywkę i bardzo dokuczliwą wysypkę. Na szczęście objawy znikają bardzo szybko. Poważniejsze problemy mogą pojawić się jednak w reakcjach alergicznych na kontrast, czyli tzw. reakcje anafilaktyczne.

Kontrast ma ogromne zastosowanie w badaniach diagnostycznych i to właśnie dzięki niemu wyniki są zdecydowanie wyraźniejsze i łatwiejsze do zinterpretowania przez lekarzy. Reakcje anafilaktyczne na kontrast są w pewnym sensie zagrożeniem, jednak zdarzają się one naprawdę bardzo rzadko.

Klaustrofobia

Podczas badania rezonansem magnetycznym u pacjentów może dojść do zmiany samopoczucia. Związane jest to przede wszystkim ze stresem, a zmiana nastroju ma podłoże wyłącznie psychiczne. Rezonans to nie tylko pole magnetyczne, ale również bardzo wąska tuba, dlatego też u niektórych pacjentów może pojawić się klaustrofobia. Skutki uboczne działania rezonansu są naprawdę znikome, dlatego też nie ma się, co obawiać tego badania. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie się do badania, o którym pisaliśmy tutaj.

Przeczytaj też: Rezonans magnetyczny a klaustrofobia - jak przejść badanie bez stresu?