05-07-2017

Jak The Beatles przyczynili się do rozwoju tomografii komputerowej

Tomografy komputerowe zaczęły być stosowane w medycynie w latach 70. XX wieku i obecnie są popularną metodą diagnostyczną. Mało kto jednak wie, że ich powstanie zawdzięczamy m.in. The Beatles.

the beatlesEMI Music, znana wytwórnia muzyczna, nie zawsze zajmowała się muzyką. Została założona w Londynie w 1931 roku pod nazwą „Electric and Musical Industries”. Początkowo nie mogła pochwalić się wieloma sukcesami fonograficznymi i działała głównie w branży elektronicznej. Wszystko zmieniło się w latach 60., kiedy The Beatles zaczęli podbijać świat swoją muzyką. To oni przynieśli sukces firmie EMI i dzięki nim wkrótce stała się największą wytwórnią płytową na świecie.

Ogromne zyski finansowe skłoniły firmę EMI do zainwestowania w rozwój nowych technologii, w tym w prace Godfrey’a Hounsfielda, zmierzające do stworzenia pierwszego urządzenia zwanego tomografem komputerowym. W ten sposób, dzięki sukcesom legendarnego zespołu rockowego obecnie wielu pacjentów na całym świecie może korzystać z precyzyjnej diagnostyki wielu schorzeń.

Pierwszy tomograf komputerowy przeznaczony był jedynie do badania mózgu. Składał się z obrotowego statywu, który utrzymywał lampę RTG, z dwóch detektorów rejestrujących oraz z detektora pomocniczego, który monitorował działanie lampy. Lampa RTG wraz z detektorami obracała się wokół głowy pacjenta, wykonując 160 naświetleń promieniami rentgenowskimi. Pojedyncze naświetlenie trwało 4-5 minut, a dwa rzędy detektorów pozwalały na zebranie 28800 projekcji głowy. Zdjęcia były następnie przetwarzane przez komputer, co odbywało się w tempie ok. 7 minut na zdjęcie. W rezultacie uzyskiwano obraz o rozdzielczości 80x80 pikseli.

Obecnie systemy tomografii komputerowej mają 16, 40, 64, a nawet 128 rzędów detektorów, co pozwala na wykonywanie coraz bardziej szczegółowych obrazów badanej części ciała. Urządzenia są coraz szybsze i coraz bardziej dokładne, a jednocześnie pozwalają na redukcję dawki promieniowania rentgenowskiego. W najbardziej nowoczesnych urządzeniach pojedynczy obrót lampy trwa mniej niż pół sekundy, przetworzenie pojedynczego obrazu ok. 0,025 sekundy, a w rezultacie powstaje precyzyjny obraz o rozdzielczości 1024x1024 pikseli.

Dowiedz się więcej: Zalety wielorzędowego tomografu komputerowego

Źródła