Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym (MR)?

Przed badaniem MR należy poczynić odpowiednie przygotowania – tak, aby przebiegło ono bez komplikacji. Ponieważ rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje silne działanie pola magnetycznego, warto pamiętać o kilku zasadach.

Przygotowanie do badania MR - zasady ogólne

badanie rezonansem magnetycznym1. Pacjent nie może posiadać żadnych metalowych przedmiotów ani przedmiotów wrażliwych na działanie pola magnetycznego (biżuteria, elementy ubrania, aparaty słuchowe, karty bankomatowe, telefony komórkowe, spinki do włosów, itp.). Posiadanie metalowych przedmiotów w trakcie badania może grozić pacjentowi utratą zdrowia lub życia.

Metalowe przedmioty mogą ulec zniszczeniu w trakcie badania. Co istotne, pracownie nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia.

2. Najlepiej przygotować bawełnianą odzież, bez metalowych dodatków, guzików, elementów.

3. Ze względu na hałas w trakcie badania zaleca się zabranie wkładek do uszu, tłumiących dźwięki – tzw. stoperów. Można je kupić bez recepty w aptece. Niektóre pracownie MR oferują pacjentom takie wkładki lub nauszniki tłumiące hałas. 

4. Na badanie należy również zabrać wyniki wszystkich poprzednich badań obrazowych, (takich jak RM, TK, USG czy RTG), jeśli się je posiada. Wymóg ten dotyczy szczególnie badań kręgosłupa i stawów (potrzebny jest wynik uprzednio wykonanego badania RTG).

5. Badanie MR trwa kilkanaście - kilkadziesiąt minut, w trakcie których należy leżeć nieruchomo. Z tego względu zaleca się opróżnić pęcherz przed badaniem i nie pić bezpośrednio przed badaniem, zwłaszcza napojów moczopędnych.

Przygotowanie do badania MR z kontrastem

Jeżeli badanie będzie wykonywane z użyciem środka kontrastującego, konieczne jest poczynienie dodatkowych kroków.

1. Na badanie należy przynieść wynik kreatyniny we krwi. Jest to wskaźnik służący do oceny czynności nerek. Jest konieczny, aby zmniejszyć ryzyko niepożądanych działań kontrastu i ocenić czy podanie kontrastu jest możliwe (silna niewydolność nerek jest przeciwwskazaniem). Badanie kreatyniny powinno być wykonane w niedługim czasie przed badaniem MR. Niektóre ośrodki uznają, że wynik kreatyniny jest ważny przez tydzień, inne 2 tygodnie, w niektórych honorowany jest przez miesiąc. 

2. Na badanie należy przyjść na czczo (nie jeść 4 godziny przed badaniem).

3. Środki kontrastujące nie wchodzą w interakcję z lekami, dlatego osoby, które przyjmują na stałe jakiekolwiek leki, powinny je przyjąć tak jak zawsze. 

4. Po badaniu z kontrastem należy pić duże ilości wody, aby wydalić środek kontrastujący.

Uwaga: Jeżeli nie jesteś pewien, że badanie może być wykonane bez kontrastu, przynieś wyniki kreatyniny i przyjdź na czczo. Lekarz nadzorujący badanie może zdecydować, że kontrast będzie jednak potrzebny. 

Przygotowanie do badania MR głowy

Na badanie głowy należy przyjść bez makijażu. Kosmetyki takie jak lakier do włosów, tusz do rzęs, cienie do powiek mogą uniemożliwić, zakłócić bądź znacznie pogorszyć jakość badania.

Dotyczy to wszystkich badań rezonansem magnetycznym wykonywanych w obrębie głowy (MR głowy, MR oczodołów, MR twarzoczaszki, MR zatok).

Przeczytaj też: Rezonans głowy a makijaż

Przygotowanie do badania MR jelit (enterografia)

Przed badaniem MR enterografia należy stosować lekkostrawną, półpłynną dietę (przez 1-2 dni). W dniu badania należy nie spożywać żadnych posiłków oraz wykonać rano (lub wieczorem poprzedniego dnia) wlewkę doodbytniczą. 

Na badanie należy przyjść ok. 1,5 godziny wcześniej, ponieważ przez ten czas podawany będzie doustny środek kontrastujący. 

Przygotowanie do badania MR artrografia

Artrografia MR jest szczególnym rodzajem badania rezonansem stawów. Na badanie tego typu należy zarezerwować ok. 30 min więcej, ponieważ przez ten czas podawany będzie do stawu środek kontrastujący. 

Przygotowanie do badania MR w znieczuleniu ogólnym

W niektórych przypadkach, na przykład u małych dzieci, u osób z silną klaustrofobią wskazane może być wykonanie badania MR w znieczuleniu ogólnym (w narkozie). 

W takim przypadku należy być na czczo (nie pić i nie jeść) przez 6 godzin przed badaniem (w przypadku dzieci karmionych piersią 4 godziny).

Jeśli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki, powinien je przyjąć o stałej porze, popijając niewielką ilością wody (ok. 10 ml).

Na badanie należy przyjść zdrowym (bez objawów infekcji). Objawy infekcji lub przyjmowanie antybiotyku powinno być zakończone na co najmniej 2 tygodnie przed badaniem. 

Zalecane jest przyjście na badanie z osobą towarzyszącą, która pomoże w transporcie pacjenta do domu po badaniu. Przez jedną dobę po znieczuleniu ogólnym nie należy prowadzić samochodu i innych pojazdów.