Jak przygotować się do badania PET-CT?

Badanie PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna w połączeniu z tomografią komputerową) to jedna z nowszych metod badania diagnostycznego – stosuje się ją m.in. w onkologii, badaniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Urządzenie PET-CT pozwala na szybkie i dokładne zbadanie ciała pacjenta.

skaner do badania pet ct

Przebieg badania PET-CT nie różni się wiele od bardziej rozpowszechnionego i częściej stosowanego badania tomografem komputerowym – jest również bezinwazyjne i bezbolesne. Dlatego też lista ważnych kwestii, o których powinien pamiętać pacjent, jest podobna:

1) Przez poprzedzającą badanie dobę (24 godziny) pacjent powinien unikać ćwiczeń fizycznych, alkoholu i napojów z zawartością kofeiny (np. kawa) – takie czynniki mogą mieć bowiem negatywny wpływ na dokładność badania.

2) Pacjent musi być na czczo (co najmniej 6 godzin bez przyjmowania stałych pokarmów). Wcześniej – przed wyjazdem na badanie – zaleca się wypicie sporej (ok. 0,5 l) ilości wody niegazowanej, która powinna być czysta i pozbawiona np. smakowych dodatków.

3) Przed badaniem należy poinformować lekarza, czy choruje się na cukrzycę. W przypadku kobiet konieczne są również informacje nt. ewentualnej ciąży (lub jej podejrzenia) bądź karmienia piersią.

4) W czasie badania pacjent nie powinien mieć na sobie żadnych metalowych elementów (np. biżuteria).

5) Badanie PET-CT trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Całość zajmuje jednak średnio ok. 2 godzin, wliczając w to przygotowanie do badania oraz podanie tzw. znacznika.

6) Do miejsca, w którym przeprowadzone ma zostać badanie, nie powinno się przyprowadzać dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Jest to związane z napromieniowaniem. Do tego jeszcze przez 6 godzin po badaniu pacjent nie powinien mieć żadnego kontaktu z takimi osobami.

7) Po badaniu pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie. Z reguły zaleca się wypicie w ciągu reszty dnia dużej ilości czystej wody, co pomoże szybciej pozbyć się z organizmu tzw. radiofarmaceutyku.