25-05-2017

Ile kosztuje rezonans magnetyczny we Wrocławiu?

pieniądze - symbol ceny rezonansu magnetycznegoRezonans magnetyczny jest to nowoczesne oraz skuteczne badanie, dzięki któremu można uzyskać przekroje narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. Rezonans stosowany jest w diagnostyce wielu chorób. Jaki przebieg ma to badanie oraz jak kształtują się warunki przeprowadzenia badania we Wrocławiu?

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala uzyskać szczegółowy obraz mięśni oraz układu kostnego człowieka. Jest badaniem bardzo skutecznym w uzyskiwaniu dokładnego obrazu kręgosłupa oraz jego otoczenia. Rezonans magnetyczny można stosować również w przypadku diagnostyki nowotworów czy wszelkich procesów zapalnych. Pozwala on również bardzo dobrze uwidocznić naczynia krwionośne oraz serce.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym. Polega na wsunięciu pacjenta na specjalnym stole do skanera MRI. Badana osoba powinna być w tym czasie nieruchoma, aby obraz nie był rozmazany. Badany pacjent pozostaje w kontakcie z personelem medycznym przez cały czas trwania badania. Jedna sesja rezonansu magnetycznego trwa zazwyczaj kilka minut. W celu poprawienia kontrastu jakości może być pacjentowi podany specjalny środek, dzięki któremu uzyskany obraz pozwoli lepiej ocenić stan badanych narządów. Tak zwane kontrasty są bezpieczne i mogą być podawane również alergikom. Należy pamiętać, że osoby posiadające wszczepiony rozrusznik serca powinny bezwzględnie unikać badań rezonansem magnetycznym, ponieważ pole magnetyczne może spowodować zaburzenia pracy rozrusznika.

Rezonans magnetyczny prywatnie

Z powodu długich kolejek do badań w publicznej opiece zdrowia, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług prywatnych klinik. Ceny rezonansu magnetycznego we Wrocławiu prywatnie oscylują w granicach od 350 do nawet 600 złotych. Cena badania zależy przede wszystkim od narządów, które mają być przebadane. W przypadku użycia markerów kontrastowych cena może odpowiednio wzrosnąć. W Polsce można znaleźć wiele klinik, które oferują badanie rezonansem magnetycznym. Affidea Wrocław Grabiszyńska jest jedną z takich klinik, w której pacjent może przeprowadzić całe spektrum badań MRI.

Badanie MRI jest obecnie jednym z najpopularniejszych badań stosowanych do diagnostyki nowotworów, ale również rozwijających się stanów zapalnych czy urazów układu kostnego, w tym kręgosłupa. Rezonans magnetyczny można przeprowadzić na NFZ, jednak często łączy się to z długim oczekiwaniem na swoją kolej. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia zabiegu prywatnie, w wielu placówkach.