29-01-2017

Gdzie w Rzeszowie zrobić tomografię komputerową?

rzeszówTomografia komputerowa to badanie opierające się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ona na uzyskanie szczegółowych zdjęć narządów oraz kości. Jej celem jest ocena struktur narządów oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą być oznaką choroby. Tomografia komputerowa jest badaniem szeroko wykorzystywanym w medycynie, które może być zapisane przez lekarza - specjalistę. Cena takiego badania to zazwyczaj kilkaset złotych, choć można również wykonać je na NFZ.

Gdzie w Rzeszowie można wykonać tomografię?

Tomografia komputerowa jest dość popularnym badaniem w stolicy Podkarpacia i istnieje przynajmniej kilka placówek medycznych, gdzie możliwe jest jej wykonanie. Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem, w którym można uzyskać zdjęcie z tomografu, jest Affidea Rzeszów. Badanie jest oczywiście wykonywane również w szpitalach wojewódzkich, zarówno na ulicy Chopina, jak i na ulicy Lwowskiej.

A jeżeli nie chcę płacić?

Oczywiście, możliwa jest również tomografia komputerowa na NFZ w Rzeszowie, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie trochę poczekać na wykonanie badania. Chyba, że wskazaniem do badania są wyjątkowe przypadki, wówczas jest ono wykonywane w szybszym trybie "na cito". Umowę z NFZ mają podpisane oczywiście oba szpitale w Rzeszowie, ale nie tylko one. Badanie na NFZ można wykonać również w Asklepios, Podkarpackim Centrum Diagnostyki Radiologicznej oraz Affidea Rzeszów. Terminy badań na NFZ znajdziesz na stronie kolejkoskop.pl.

Kiedy tomografia komputerowa jest wykonywana?

W niektórych sytuacjach badanie jest wykonywane w sposób natychmiastowy. Do wskazań takich należy podejrzenie krwawienia doczaszkowego, podejrzenie kliniczne ropnia mózgu oraz uraz głowy i kanału kręgowego. Tomografia komputerowa jest również wykonywana, gdy zachodzi podejrzenie nowotworu. Unika się wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia. Nie bada się również kobiet w ciąży.

Czy to boli? Czy jest bezpieczne?

Badanie tomograficzne należy do badań bezbolesnych oraz bezpiecznych dla pacjenta. Do badania pacjent powinien przyjść na czczo. Przed samym badaniem lekarz przeprowadzi krótki wywiad, w którym zapyta o możliwe alergie, klaustrofobię, krwawienia, laktację, itp.

Dawka promieniowania rentgenowskiego użytego do badania tomografem jest duża, ale bezpieczna dla pacjenta. Mimo wszystko badanie nie powinno być powtarzane zbyt często. Samo badanie nie jest bolesne, jedynie dożylne podanie środka kontrastowego, który jest wymagany w niektórych przypadkach, może wiązać się z dyskomfortem.

Źródło zdjęcia: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=370593