11-07-2017

Diagnostyka chorób zatok przynosowych za pomocą tomografii komputerowej

pacjentka i lekarkaObecnie tomografia komputerowa uważana jest za jedno z dokładniejszych badań obrazowych. Ma ono zastosowanie m.in. w diagnostyce chorób zatok przynosowych. Kiedy jest wskazanie do badania TK zatok?

Kiedy wykonać tomografię zatok przynosowych?

Według danych Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego ostre zapalenie zatok dotyczy około 10-15% populacji. Postać przewlekła tej choroby, a więc objawy utrzymujące się minimum 12 tygodni, występują u 5-15%. Niestety z uwagi na rosnącą alergizację środowiska wartości te będą rosnąć. Tymczasem tylko około 4% przypadków przewlekłego zapalenia zatok jest prawidłowo diagnozowane, a więc i leczone.

Tomografia komputerowa zatok przynosowych pozwala dokonać dokładnej oceny tych struktur anatomicznych i ewentualnych zmian patologicznych. TK wykonywana jest zwykle w momencie, kiedy inne badania dają nieprawidłowy lub niejasny wynik, np. RTG. Czasami dopiero tomografia pozwala na postawienie diagnozy. Badanie to jest również konieczne, kiedy pacjent ma być leczony operacyjnie. Wskazaniami do jego wykonania są stany pourazowe twarzoczaszki. TK pozwala również wykryć guzy nowotworowe w obrębie zatok i jamy nosowej.

Kilka słów o tomografii komputerowej

TK jest czułą metodą diagnostyczną, wykorzystywaną również w diagnostyce chorób zatok przynosowych. Umożliwia ona precyzyjną ocenę kości i tkanek miękkich. Za sprawą tomografii można zobrazować wszystkie zmiany patologiczne i struktury anatomiczne, a także wszystkie wady w budowie.

Tomografia komputerowa zatok przynosowych jest cennym narzędziem diagnostycznym. W zależności od wskazań lekarza wykonywana jest z kontrastem lub bez. Całe badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, trwa kilka minut. Można je wykonać prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale w tym przypadku trzeba liczyć się ze sporymi kolejkami. Cena TK zatok to obecnie od około 200 do 400 złotych w zależności od miasta. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie do badania, o którym pisaliśmy tutaj.