27-09-2018

Czy tomografia komputerowa jest szkodliwa?

tomografia komputerowaTomografia komputerowa jest przydatną metodą diagnostyczną m.in. w neurologii, onkologii, ortopedii, ale też w innych dziedzinach medycyny. Skanery TK wykorzystują promieniowanie rentgenowskie i pozwalają na stworzenie dokładnych obrazów badanej części ciała, również w trójwymiarze.

Zastosowanie promieniowania rentgenowskiego budzi obawy u niektórych pacjentów, ze względu na znaną od dawna szkodliwość tego typu promieni na ludzki organizm. Promienie rentgena mogą powodować uszkodzenia DNA i w rezultacie prowadzić do rozwoju nowotworów. Aby zapobiec negatywnym skutkom wprowadza się jednak wiele kroków zaradczych.

  • Producenci sprzętu do tomografii komputerowej wciąż udoskonalają skanery, tak aby natężenie promieniowania było jak najniższe. Najnowsze skanery TK pozwalają na zastosowanie znacznie mniejszego promieniowania niż starszy sprzęt, a jednocześnie zapewniają bardzo dokładną diagnostykę.
  • Nie wykonuje się tomografii komputerowej u kobiet w ciąży lub z podejrzeniem ciąży, chyba że istnieją bardzo wyraźne wskazania.
  • Na tomografię komputerową bezwzględnie trzeba posiadać skierowanie od lekarza, nawet jeśli wykonywana jest prywatnie. Ma to zapobiec zbyt częstemu wykonywaniu tego badania przez pacjentów lub decydowania się na nie w sytuacji, gdy nie ma ku temu wskazań.

Obawy o bezpieczeństwo budzi też czasem zastosowanie środka kontrastowego. Pozwala on na uzyskanie lepszych obrazów i ma znaczenie m.in. we wskazaniach onkologicznych. Środki kontrastowe mogą wywoływać skutki uboczne, jednak w większości przypadków są to lekkie dolegliwości, jak nudności, świąd skóry, uczucie ciepła. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: cenomed.pl/strona/poradnik/Co-to-jest-kontrast-w-badaniu-tomografii-komputerowej-tk

Biorąc pod uwagę korzyści z zastosowania tomografii komputerowej, jej szkodliwość jest niewielka. Badanie w wielu przypadkach przewyższa możliwości RTG lub USG, umożliwia zdiagnozowanie choroby i wdrożenie leczenia. Lekarze kierując na badanie TK biorą pod uwagę zarówno korzyści, jak i potencjalne negatywne skutki i jeśli jest taka możliwość, zalecają inną metodę diagnostyczną.