12-12-2018

Czy rezonans magnetyczny boli?

rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny to badanie obrazowe wykorzystujące silne pole magnetyczne. Wielu pacjentów boi się tego badania i związanego z nim bólu. Czy słusznie?

Badanie rezonansem magnetycznym polega na wykonaniu szeregu skanów badanej części lub obszaru ciała. Osoba badana proszona jest o położenie się na plecach na specjalnym stole i wsuwana jest do skanera mającym kształt tunelu. Następnie wykonywane są skany, które następnie, przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego pozwalają na uzyskanie dokładnego obrazu badanej struktury.

Skany wykonywane w trakcie badania nie wywołują żadnych dolegliwości bólowych. Mimo że generowane przez urządzenie pole magnetyczne jest bardzo silne - z tego powodu należy przed badaniem zdjąć wszelkie metalowe części ubrania lub biżuterii, nie jest odczuwalne przez organizm człowieka i jest dla niego bezpieczne.

Z lekkimi dolegliwościach bólowymi, podobnymi do pobierania krwi, może wiązać się dożylne podanie środka kontrastowego. Środek ten pozwala na uzyskanie bardziej dokładnych obrazów i jest konieczny w niektórych wskazaniach, np. w diagnostyce onkologicznej.

Samo badanie rezonansem magnetycznym może być też dla pacjenta niekomfortowe z powodu silnego hałasu jaki generuje skaner MRI oraz z powodu konieczności utrzymania nieruchomej pozycji ciała. Nie jest jednak prawdą, że badanie rezonansem magnetycznym boli.