09-08-2018

Czy można wykonać rezonans magnetyczny z aparatem ortodontycznym?

aparat na zębyRezonansu magnetycznego, ze względu na silne pole magnetyczne, nie można wykonywać w przypadku metalowych części znajdujących się w organizmie, takich jak implanty czy rozrusznik serca. A co w przypadku stałego aparatu na zęby?

Rezonans magnetyczny w niektórych przypadkach jest niezbędny do postawienia prawidłowej diagnozy, jednak zdjęcie i ponowne założenie stałego aparatu ortodontycznego jest kosztowne. Na szczęście u większości pacjentów nie jest to konieczne.

Aparaty na zęby wykonywane są z różnych tworzyw. W przypadku włókna szklanego, zamków ceramicznych albo kompozytowych, aparat nie stanowi żadnego problemu. Jeśli natomiast wykonany jest z metalu, może być kłopotliwy w przypadku badania MR głowy. Części metalowe będą bowiem powodować artefakty, czyli zakłócenia w obrazie. Artefakty te często można zredukować przez unikanie niektórych sekwencji albo zastosowanie obrazowania w innych płaszczyznach, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne zdjęcie aparatu ortodontycznego.

Kolejną kwestią, która często budzi watpliwości są siły działające na aparat na zęby podczas badania rezonansem magnetycznym oraz nagrzewanie się metalowych elementów. Jeśli aparat ortodontyczny wykonany jest z tytanu, który nie posiada właściwości ferromagnetycznych (magnesujących), zjawisko to nie wystąpi, jednak będzie miało miejsce w przypadku aparatów ze stali.

Przeważnie jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ siły działające na elementy aparatu ortodontycznego są mniejsze niż siły wiązania ze szkliwem, nawet przy użyciu wysokopolowego skanera MRI. Ortodonta powinien jednak sprawdzić umocowanie stałych elementów oraz zdjąć elementy, które nie są zamocowane na stałe (np. łuki). Części o właściwościach ferromagnetycznych mogą też nagrzewać się pod wpływem silnego pola magnetycznego. U niektórych pacjentów może to wywołać uczucie pieczenia, ale nie stanowi to zagrożenia dla miazgi zęba ani tkanek miękkich jamy ustnej.