15-11-2016

Ceny tomografii komputerowej w Polsce

mapa polskiTomografia komputerowa to jedna z najnowocześniejszych metod obrazowania ciała ludzkiego w celach diagnostycznych. To dokładne i bezinwazyjne badanie wykonywane jest w oparciu o pośrednie obrazowanie, czyli rekonstrukcję obrazu dokonywaną na drodze obliczeń matematycznych.

Kilka informacji o tomografii komputerowej

Jak działa tomograf? Padające na ciało pacjenta promieniowanie X jest osłabiane przez pochłanianie i rozproszenie w poszczególnych tkankach. Tak osłabione promieniowanie dociera do detektorów, a następnie po transformacji komputerowej i obliczeniu współczynnika pochłaniania, tworzony jest obraz w różnych odcieniach szarości.

Wskazania do tomografii komputerowej to:

  • lokalizacja zmian nowotworowych;
  • urazy o rozmaitej lokalizacji;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zapalenie nerek, wątroby lub trzustki;
  • choroby kości czaszki, zatok, gardła i krtani;
  • lokalizacja i identyfikacja zmian w układzie sercowo-naczyniowym.

Badanie tomografem komputerowym jest coraz łatwiej dostępne, co wynika z dużej liczby placówek medycznych oferujących to badanie.

Ile kosztuje tomografia komputerowa?

Ceny badań tomografem komputerowym poszczególnych części ciała różnią się w zależności od części ciała, jaką chcemy zbadać, od konieczności użycia tzw. kontrastu oraz sprzętu jakim dysponuje dana placówka. W dużych miastach, takich jak Warszawa tomografia zatok kosztuje 190 – 230 zł bez kontrastu i około 350 zł z kontrastem. Podobny koszt wiąże się z wykonaniem tomografii twarzoczaszki. Tomografia komputerowa głowy to ok. 190 - 830 zł, zaś cena tomografii jamy brzusznej to 250 - 270 zł bez kontrastu i ok. 200 zł więcej za badanie z kontrastem.

W mniejszych miejscowościach ceny tomografii komputerowej mogą się nieco różnić, aczkolwiek nie jest to główna zależność. Przykładowo w Lublinie za tomografię twarzoczaszki czy zatok trzeba zapłacić 230 zł za badanie bez kontrastu i 280 zł z kontrastem. Tomografia komputerowa poszczególnych stawów (barkowego, łokciowego, skokowego czy kolanowego) to 285 zł bez kontrastu i 350 zł z kontrastem.