Poradnik

Co to jest kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym (RM)?

rezonans magnetyczny20-04-2016
Niekiedy badanie rezonansem magnetycznym wymaga podania kontrastu. Stosując środki cieniujące uzyskamy wzmocnienie obrazu niektórych narządów i tkanek, a w dużej mierze otrzymamy wyraźniejszy kontrast pomiędzy tkankami prawidłowymi a patologicznymi.

zobacz więcej »

Co to jest kontrast w badaniu tomografii komputerowej (TK)?

tomografia komputerowa18-04-2016
Czym jest kontrast? To substancja, podawana dożylnie lub bezpośrednio do ciała (np. pęcherza). Środki kontrastowe, które się stosuje w tomografii komputerowej to związki jodu. Niezwykle ważna jest ich zdolność pochłaniania znaczącej ilości promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu można uzyskać szczegółowy obraz badanego narządu lub wzmocnić obraz oglądanej struktury np.: patologicznej.

zobacz więcej »

W jaki sposób działa tomografia komputerowa (TK)?

tomografia komputerowa11-04-2016
Tomografia komputerowa (TK) jest jedną z najczęściej używanych w medycynie technik obrazowania. Dzięki promieniom rentgenowskim (promieniowanie rtg) możliwe jest utworzenie przekrojowego obrazu ciała, np. dla mózgu czy kręgosłupa. Główna zaleta tej metody to możliwość warstwowego „przeglądania” wszystkich tkanek i uzyskania dokładnego, trójwymiarowego (wielopłaszczyznowego) obrazu.

zobacz więcej »

W jaki sposób działa rezonans magnetyczny (RM)?

rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny (RM) to badanie pozwalające na dokładne sprawdzenie przekroju poszczególnych narządów wewnętrznych człowieka. To obecnie jedna z najczęściej stosowanych form diagnostyki obrazowej. Samo badanie rezonansem magnetycznym sprowadza się do wykorzystania magnetycznych właściwości atomów.

zobacz więcej »

Rezonans magnetyczny (RM). Jak przebiega badanie?

rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny (RM) nie jest badaniem skomplikowanym. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Osoba, która po raz pierwszy w życiu będzie przechodziła badanie rezonansem magnetycznym, powinna jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat jego przebiegu.

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa (TK). Jak przygotować się do badania?

tomografia komputerowaTomografia komputerowa (TK) jest badaniem nieinwazyjnym oraz dla pacjenta bezbolesnym. W badaniu tomografem, mającym charakter badania diagnostycznego, wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Dokładność stosowanych rozwiązań technologicznych pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji nt. stanu tkanek czy narządów.

zobacz więcej »

Jak przygotować się do badania PET-CT?

skaner pet-ctBadanie PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna w połączeniu z tomografią komputerową) to jedna z nowszych metod badania diagnostycznego – stosuje się ją m.in. w onkologii, badaniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Urządzenie PET-CT pozwala na szybkie i dokładne zbadanie ciała pacjenta.

zobacz więcej »

Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego (RM)?

rezonans magnetycznyPrzed badaniem MR należy poczynić odpowiednie przygotowania – tak, aby przebiegło ono bez komplikacji. Ponieważ rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje silne działanie pola magnetycznego, warto pamiętać o kilku zasadach.

zobacz więcej »