Poradnik

Na czym polega badanie perfuzja TK?

tomografia komputerowa15-06-2016
Perfuzja tomografii komputerowej to nowoczesna metoda diagnostyki umożliwiająca dokładne zbadanie przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Jest stosowana m.in. do oceny ukrwienia mózgowia.

zobacz więcej »

Na czym polega badanie kardio-TK?

tomografia komputerowa10-06-2016
Kardio-TK to badanie serca z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów serca.

zobacz więcej »

Na czym polega badanie angio-TK?

tomograf komputerowy08-06-2016
Angio-TK czyli angiografia tomografii komputerowej to badanie naczyń krwionośnych z wykorzystaniem tomografu komputerowego (TK). Badanie pozwala na uzyskanie dokładnych, trójwymiarowych obrazów tętnic lub żył.

zobacz więcej »

Na czym polega wirtualna bronchoskopia?

tomografia komputerowa03-06-2016
Wirtualna bronchoskopia to badanie dróg oddechowych z wykorzystaniem tomografu komputerowego (TK). Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyki, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowych obrazów.

zobacz więcej »

Na czym polega wirtualna kolonoskopia?

tomografia komputerowa22-05-2016
Wirtualna kolonoskopia, zwana też kolonografią to badanie jelita grubego z wykorzystaniem tomografu komputerowego (TK). Badanie pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów jelita i jest mniej inwazyjne niż klasyczna kolonoskopia.

zobacz więcej »

Co to jest "trauma-scan"?

tomograf komputerowy18-05-2016
Pojęciem "trauma-scan" nazywa się badanie TK (tomografia komputerowa) całego ciała. Badanie takie wykonuje się w przypadku urazów wielonarządowych, kiedy konieczna jest szybka diagnostyka doznanych urazów.

zobacz więcej »

Zalety wysokopolowego rezonansu magnetycznego

rezonans magnetyczny12-05-2016
Niektóre pracownie MR dysponują aparatem do rezonansu magnetycznego o niskim polu, np. 0,3 T, z kolei inne informują pacjentów, że posiadają aparaty wysokopolowe, np. 1,5 T, a nawet 3 T. Co oznaczają te liczby i jakie są zalety wysokopolowych aparaów do MR?

zobacz więcej »

Zalety wielorzędowego tomografu komputerowego

tomograf komputerowy10-05-2016
Niektóre ośrodki oferują badanie TK z wykorzystaniem 4-rzędowego tomografu komputerowego, inne 16-rzędowego, a jeszcze inne dysponują tomografem 64-rzędowym, a nawet 128-rzędowym. Tłumaczymy, co oznaczają te liczby i jakie są zalety wielorzędowych tomografów komputerowych.

zobacz więcej »

Co to jest skala BIRADS?

kobiety z różowymi wstążkami05-05-2016
Jedno z podstawowych badań przesiewowych raka piersi to popularna mammografia. BI-RADS – z angielskiego Breast Imaging Reporting and Data System to klucz do interpretacji wyniku badania mammograficznego.

zobacz więcej »

Jak wykrywa się raka za pomocą rezonansu magnetycznego (MR)?

rezonans magnetyczny30-04-2016
Trudno nie zauważyć postępu w leczeniu nowotworów złośliwych. Tak dobre rezultaty możemy osiągnąć wyłącznie poprzez połączenie skojarzonego leczenia (radiochemioterpia, zaawansowane techniki napromieniowania) oraz nowoczesnych metod obrazowania. Znacząca poprawa wyników leczenia wynika przeze wszystkim z wczesnej i skutecznej diagnostyki.

zobacz więcej »