02-10-2016

6 zaskakujących czynności, jakie ludzie robili we wnętrzu rezonansu magnetycznego

skany mózgu rezonansem magnetycznymRezonans magnetyczny to bardzo zaawansowane urządzenie, pozwalające nieinwazyjnie wejrzeć w głąb ludzkiego ciała. Jest powszechnie wykorzystywane w diagnostyce medycznej, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Skanery do rezonansu magnetycznego często wykorzystywane są również przez naukowców, których pomysły czasem mogą zaskakiwać.

1. Jazz i rap w rezonansie magnetycznym

Charles Limb z Uniwersytetu Johns Hopkins był ciekawy jak to możliwe, że niektórzy muzycy potrafią stworzyć utwór o długości koncertu całkowicie improwizując. Zaprosił więc do badania pianistów jazzowych oraz raperów i poprosił ich o tworzenie muzyki podczas gdy rezonans magnetyczny wykonywał skany ich mózgu. Obrazy wykazały, że najlepsi improwizatorzy potrafią w jakiś sposób wyłączyć części mózgu odpowiadające za samo-monitorowanie. Innymi słowy, potrafią nie przejmować się popełnianiem błędów.

2. Poród w rezonansie magnetycznym

Nikt nie zaprzeczy, że poród w szpitalnym łóżku jest trudny. A wyobraźcie sobie, że rodzicie w skanerze MRI, który na bieżąco robi trójwymiarowe obrazy dziecka wychodzącego z łona. W 2010 roku podjęła się takiego trudu pewna Niemka. Lekarze mogli w szczegółach obejrzeć jak wygląda proces porodu. Rezonans zarejestrował nawet jak zmienia się kształt główki dziecka podczas porodu.

3. Czytanie poezji w rezonansie magnetycznym

Kiedy aktor wchodzi w rolę często ma wrażenie, że przemienia się w kompletnie inną osobę. Jak taka przemiana wygląda w mózgu? Aby się dowiedzieć, brytyjscy naukowcy poprosili pewną aktorkę o czytanie wiersza oraz sekwencji liczb w rezonansie magnetycznym. Kiedy aktorka liczyła, jej mózg wyglądał jak u zwykłej osoby. Gdy jednak wcieliła się w rolę czytając poezję, w większym stopniu uaktywniła się u niej część mózgu zwana bruzdą śródciemieniową. Obszar ten odpowiada za pamięć przestrzenną. „Myślę, że mózgi aktorów są jak mózgi muzyków” – powiedziała aktorka. „W tym sensie, że są trenowane do nauki ogromnych partii materiału, ale nie na pamięć, tylko przez skojarzenia”.

4. Granie w gry komputerowe w rezonansie magnetycznym

Gry komputerowe nie zawsze są proste. Aby wygrać w grach strategicznych, trzeba dobrze poznać zasady i dużo się nauczyć. Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois postanowili wykorzystać grę komputerową, aby dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda u ludzi proces uczenia się. Stworzyli grę, która wymagała przerzucania uwagi między różnymi obiektami, zapamiętywania różnych informacji i wykorzystywania innych zasad w zależności od sytuacji w grze. Wymagała również dużych umiejętności psychomotorycznych. Uczestnicy badania grali w grę podczas skanów funkcjonalnym rezonansem magnetycznym, co pozwoliło naukowcom zdobyć wiedzę o tym, jak ludzie się uczą, jak dużo i jak szybko.

5. Z wężem w rezonansie magnetycznym

W jednym z izraelskich badań, uczestnicy zostali poproszeni o położenie się w skanerze fMRI razem z wężem. Po co? Aby dowiedzieć się, jak wygląda ludzki mózg podczas silnego stresu.

Inne badanie, zostało tak skonstruowane, że uczestnicy byli przekonani, że zbliża się do nich tarantula, chociaż w rzeczywistości pająk był jedynie na ekranie monitora. Myśl o tym, że zbliża się do nich ogromny pajęczak wywoływała strach, a skany wykazały, że inne obszary mózgu stawały się bardziej aktywne, w zależności od tego jak daleko w ich przekonaniu był pająk.

6. Seks w rezonansie magnetycznym

Co dzieje się w mózgu, kiedy uprawiamy seks? To również zostało zbadane dzięki aparatom do rezonansu magnetycznego. W jednym z badań proszono uczestników, aby myśleli o miłości w trakcie rezonansu mózgu, w innym z kolei kobieta doprowadziła się do orgazmu w trakcie gdy rezonans wykonywał skany jej mózgu. Rezonans magnetyczny pozwolił też na wykonanie skanów kochającej się pary. A wszystko dla dobra nauki!

Źródło: www.theatlantic.com/health/archive/2012/04/6-cool-things-people-have-done-inside-mri-scanners/256416/
Grafika: Autor: John Graner, Neuroimaging Department, National Intrepid Center of Excellence, Walter Reed National Military Medical Center, 8901 Wisconsin Avenue, Bethesda, MD 20889, USA [Public domain], Wikimedia Commons