Poradnik

Na czym polega badanie PET-CT?

lekarz20-10-2016
Badanie PET-CT to innowacyjna metoda diagnostyczna, która łączy w sobie technikę pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz technikę tomografii komputerowej (CT). Badanie PET-CT jest stosowane do wykrywania i monitorowania przebiegu oraz leczenia różnych schorzeń, w tym przede wszystkim chorób nowotworowych.  

zobacz więcej »

Wskazania i przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

rezonans magnetyczny20-10-2016
Rezonans magnetyczny to najbardziej nowoczesny i precyzyjny sposób obrazowania ludzkiego organizmu, w tym przekrojowego lustrowania narządów wewnętrznych w różnych płaszczyznach. 

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - czym się różnią?

tomografia komputerowa12-10-2016
Wraz z rozwojem postępu naukowego medycyna zaczyna dysponować nowoczesnymi, precyzyjnymi i niezwykle dokładnymi metodami obrazowania, które w wielu przypadkach mogą uratować życie pacjentom. Dzięki pracy i staraniom fizyków, informatyków i naukowców z różnych dziedzin współczesna medycyna wykorzystuje dwa najbardziej rozpowszechnione badania diagnostyczne - rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. zobacz więcej »

Rezonans magnetyczny głowy - najistotniejsze informacje

rezonans magnetyczny12-10-2016
MRI czyli rezonans magnetyczny to obecnie najbardziej precyzyjna technika obrazowania struktur ludzkiego ciała. Jego działanie opiera się na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego, generowanego w komórkach ciała pod wpływem pola magnetycznego emitowanego przez nadprzewodzący elektromagnes. 

zobacz więcej »

6 zaskakujących czynności, jakie ludzie robili we wnętrzu rezonansu magnetycznego

skan fmri02-10-2016
Rezonans magnetyczny to bardzo zaawansowane urządzenie, pozwalające nieinwazyjnie wejrzeć w głąb ludzkiego ciała. Jest powszechnie wykorzystywane w diagnostyce medycznej, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Skanery do rezonansu magnetycznego często wykorzystywane są również przez naukowców, których pomysły czasem mogą zaskakiwać.

zobacz więcej »

Jak powstał rezonans magnetyczny?

rabi20-09-2016
3 lipca 2016 roku minęło 39 lat od pierwszego skanu ludzkiego ciała za pomocą rezonansu magnetycznego (MR). Rezonans magnetyczny, który bada zachowanie atomów w polu magnetycznym stał się przez te lata niesamowicie przydatną metodą diagnostyczną. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie prace Isidora Isaaca Rabi’ego, który w latach 30. XX w. rozwinął metodę mierzenia magnetycznych właściwości jąder atomów.

zobacz więcej »

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia - jak przejść badanie bez stresu?

otwarty rezonans magnetyczny15-09-2016
Badanie rezonansem magnetycznym, mimo że jest bezbolesne i bezpieczne, u wielu pacjentów budzi lęk. Osoby z klaustrofobią często są przerażone koniecznością przebywania w wąskim tunelu. Dodatkowo, lęk nasila wysoki hałas i wibracje emitowane przez pracujący sprzęt do rezonansu. Co zrobić, aby przejść badanie MR bez strachu?

zobacz więcej »

Gdzie w Gdańsku zrobić tomografię komputerową?

gdańsk08-09-2016
Tomografia komputerowa to badanie pożądane na rynku usług medycznych, stąd ciągle rosnące zainteresowanie pacjentów tego typu usługami. W Gdańsku pacjenci mają do dyspozycji kilka placówek, oferujących specjalistyczne badania obrazowe z wykorzystaniem tomografu.

zobacz więcej »

Gdzie w Gdańsku zrobić rezonans magnetyczny?

gdańsk01-09-2016
Badanie rezonansem magnetycznym to najnowocześniejsza metoda obrazowania, pozwalająca na szybkie zdiagnozowanie pacjenta i wdrożenie leczenia. W Gdańsku do dyspozycji mieszkańców dostępnych jest kilka aparatów tego typu. Oferowane są badania wykonywane powszechnie w wielu miejscach, jak i te bardziej specjalistyczne.

zobacz więcej »

Gdzie w Krakowie zrobić rezonans magnetyczny?

kraków28-08-2016
W Krakowie znajduje się kilka prywatnych placówek wykonujących rezonans magnetyczny (RM). Wszystkie z nich oferują bardzo szerokie usługi z zakresu rezonansu. Korzystając z usług tych placówek można wykonać standardowe badania RM np. głowy, barku, jamy brzusznej, ręki, stawu biodrowego, ale też bardziej specjalistyczne.

zobacz więcej »