Poradnik

Rezonans magnetyczny dróg żółciowych (MRCP) - co warto wiedzieć?

drogi żółciowe28-02-2017
Cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego jest nowoczesną i nieinwazyjną metodą obrazowania dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Wykorzystuje się je w diagnostyce m.in. chorych z podejrzeniem zwężenia dróg żółciowych.

zobacz więcej »

Jak przygotować się do badania serca metodą rezonansu magnetycznego?

rezonans magnetyczny serca24-02-2017
Rezonans magnetyczny serca jest badaniem całkowicie bezbolesnym, niepowodującym żadnych negatywnych reakcji biologicznych ani też niewchodzącym w jakiekolwiek interakcje. Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego?

zobacz więcej »

Tomografia komputerowa głowy - kiedy należy ją wykonać?

tomografia komputerowa głowy06-02-2017
Tomografia komputerowa głowy jest badaniem radiologicznym, które opiera się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Podczas badania pacjent jest umieszczony na specjalnym stole, który przesuwa się wzdłuż aparatu. Odpowiednia lampa rentgenowska powoduje naświetlenie pacjenta. W ten sposób na monitorze komputera uzyskany jest obraz wybranej warstwy ciała.

zobacz więcej »

Gdzie w Rzeszowie zrobić tomografię komputerową?

rzeszów29-01-2017
Tomografia komputerowa to badanie opierające się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ona na uzyskanie szczegółowych zdjęć narządów oraz kości. Jej celem jest ocena struktur narządów oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą być oznaką choroby.

zobacz więcej »

Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa

rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa29-12-2016
Rezonans magnetyczny to niezwykle dokładne i uniwersalne badanie, umożliwiające zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych organizmu. Emitowane przez aparaturę fale radiowe są obojętne dla organizmu, co świadczy o przewadze rezonansu magnetycznego nad takimi technikami obrazowania jak zdjęcie rentgenowskie czy tomografia komputerowa.

zobacz więcej »

Rezonans magnetyczny w ciąży - czy jest bezpieczny?

kobieta w ciąży19-12-2016
Rezonans magnetyczny (MRI) to jedno z najdokładniejszych i najbezpieczniejszych badań obrazowych. Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny w ciąży? Ogólną tendencją jest odradzanie badania rezonansem magnetycznym kobietom w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Nie wynika to jednak z realnego zagrożenia dla kobiety i płodu, a jedynie jest wyrazem asekuracyjnego ograniczania większości procedur medycznych.

zobacz więcej »

10 faktów na temat rezonansu magnetycznego, które warto znać

badanie metodą rezonansu magnetycznego29-11-2016
Rezonans magnetyczny (MRI, RM) to nowoczesna metoda diagnostyki medycznej zalecana przy wielu schorzeniach. Czego się spodziewać jeśli lekarz skierował na takie badanie? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej metodzie, jakie warto znać przed badaniem.

zobacz więcej »

Ceny tomografii komputerowej w Polsce

mapa polski15-11-2016
Tomografia komputerowa to jedna z najnowocześniejszych metod obrazowania ciała ludzkiego w celach diagnostycznych. To dokładne i bezinwazyjne badanie wykonywane jest w oparciu o pośrednie obrazowanie, czyli rekonstrukcję obrazu dokonywaną na drodze obliczeń matematycznych.

zobacz więcej »

Pozytonowa tomografia emisyjna - obrazowanie XXI wieku

skaner pet8-11-2016
Pozytonowa tomografia emisyjna PET to jedna z najnowocześniejszych technik obrazowania. Polega na znakowaniu i podaniu pacjentowi minimalnej ilości fizjologicznych molekuł, np. glukozy. Znakowane cząstki emitują pozytony - cząstki masą i właściwościami przypominające elektrony, ale o przeciwnym ładunku. Gdy pozytony napotykają na elektrony, dochodzi do anihilacji, czyli neutralizowaniu ładunku, a wydzielona wtedy energia jest rejestrowana przez detektory rozmieszczone wokół ciała pacjenta.  zobacz więcej »

7 ciekawych faktów na temat magnesów

pociąg magnetyczny26-10-2016
Diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego oparta jest na wykorzystaniu silnego pola magnetycznego generowanego przez skaner MRI. Magnesy mają jednak również wiele innych zastosowań, a niektóre ich właściwości mogą być zaskakujące.

zobacz więcej »