26-05-2017

10 faktów na temat tomografii komputerowej, które warto znać

Tomografia komputerowa (TK, CT) jest nowoczesną metodą diagnostyki medycznej zalecaną przy wielu schorzeniach. Czego się spodziewać jeśli lekarz skierował na takie badanie? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej metodzie, które warto znać przed badaniem. tomograf komputerowy

  1. Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, podobnie jak popularne badanie RTG, jednak pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych obrazów, również trójwymiarowych.
  2. Tomografia komputerowa wykorzystuje fakt, że różne tkanki organizmu pochłaniają promieniowanie w różnym stopniu, co pozwala na utworzenie obrazów wnętrza ciała.
  3. Badanie TK przeprowadza się na ruchomym stole, na którym pacjent w pozycji leżącej wsuwany jest do specjalnego „tunelu”. Otwór tunelu jest jednak szerszy niż w przypadku rezonansu magnetycznego i przeważnie nie wywołuje lęku u pacjentów.
  4. Ze względu na promienie rentgenowskie tomografia komputerowa nie jest wskazana u kobiet w ciąży.
  5. W niektórych przypadkach badanie wykonuje się z użyciem tzw. środków kontrastowych (cieniujących), które mają na celu poprawić jakość obrazu i podawane są dożylnie. Pacjent powinien wtedy zgłosić się na badanie na czczo.
  6. Przed badaniem TK wykonywanym z kontrastem pacjenci proszeni się o zbadanie stężenia kreatyniny we krwi. Jest to wskaźnik czynności nerek, który pozwala określić czy możliwe jest zastosowanie środka kontrastowego.
  7. Środki kontrastowe mogą wywołać skutki uboczne, takie jak nudności, uczucie ciepła, kaszel, świąd skóry. W rzadkich przypadkach mogą zdarzyć się bardziej poważne reakcje, np. obfite wymioty, obrzęk twarzy lub krtani. Nowoczesne preparaty niejonowe pozwalają na zredukowanie skutków ubocznych do minimum.
  8. Skanery do tomografii komputerowej różnią się liczbą rzędów detektorów, czyli elementów odbierających promieniowanie. Tzw. tomografy wielorzędowe pozwalają na skrócenie czasu badania, zastosowanie niższej dawki promieniowania oraz uzyskanie bardziej szczegółowych obrazów.
  9. Tomografia komputerowa znajduje się szerokie zastosowanie m.in. w diagnostyce urazów kości i tkanek miękkich oraz chorób nowotworowych, ale stosowana jest także w kardiologii, neurologii i innych dziedzinach medycyny.
  10. Tomografia komputerowa pozwala na nieinwazyjne wykonanie badań takich jak bronchoskopia i kolonoskopia, które standardowo wiążą się z prowadzeniem cewnika do organizmu.