29-11-2016

10 faktów na temat rezonansu magnetycznego, które warto znać

Rezonans magnetyczny (MRI, RM) to nowoczesna metoda diagnostyki medycznej zalecana przy wielu schorzeniach. Czego się spodziewać jeśli lekarz skierował na takie badanie? Przeczytaj najważniejsze informacje o tej metodzie, jakie warto znać przed badaniem.
badanie metodą rezonansu magnetycznego

  1. Rezonans magnetyczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Umożliwia precyzyjną diagnostykę układu nerwowego, schorzeń ortopedycznych, kardiologicznych, chorób nowotworowych. Wykorzystywany jest również w nauce, pozwalając na badanie aktywności mózgu (tzw. funkcjonalny rezonans magnetyczny).
  2. Diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
  3. Ze względu na pole magnetyczne przed wejściem do skanera konieczne jest zdjęcie wszelkich metalowych części ubrania. Z tego samego powodu przeciwwskazaniem do badania MRI jest posiadanie metalowych części w organizmie (np. implanty, rozrusznik serca). W niektórych przypadkach możliwe jest jednak przeprowadzenie badania na specjalnych skanerach, emitujących niskie pole magnetyczne.
  4. Z powodu ciasnej przestrzeni, w jakiej znajduje się pacjent podczas badania, diagnostyka metodą MRI może wywoływać lęk u niektórych osób. Jak temu zaradzić, przeczytasz w artykule Rezonans magnetyczny a klaustrofobia - jak przejść badanie bez stresu?
  5. Skanery do rezonansu magnetycznego przeważnie emitują silny hałas, który może wywoływać dyskomfort. Warto przynieść na badanie stopery tłumiące hałas. Niektóre pracownie zapewniają też nauszniki.
  6. W niektórych przypadkach podczas badania MRI stosuje się tzw. środki kontrastowe, które pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnych obrazów. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Co to jest kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym (RM)?
  7. Jeśli podczas badania stosowane będą środki kontrastowe, pacjent powinien przyjść na badanie na czczo oraz wykonać wcześniej oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi. Stężenie kreatyniny jest wskaźnikiem czynności nerek i pozwala na dobranie odpowiedniej dawki kontrastu, tak aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.
  8. Pierwsze skanery MRI wykorzystywane w medycynie pojawiły się w latach 80. XX w. i od tego czasu są wciąż udoskonalane. Najnowsze skanery umożliwiają uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości, niektóre pozwalają na wykonanie badania w ciszy albo mają powiększony tunel, aby zwiększyć komfort pacjenta.
  9. Niektóre rodzaje badań wymagają zastosowania nowoczesnego, wysokopolowego skanera z odpowiednim oprogramowaniem. Placówki, które dysponują sprzętem starszej generacji nie mogą przeprowadzić takich badań, jak RM Angio Głowy (badanie tętnic), RM Serca, RM Pęcherza czy RM Mammografia.
  10. Ceny badania MRI mieszczą się w zakresie ok. 300 – 800 zł i zależą m.in. od badanej części ciała i od tego, czy konieczne będzie zastosowanie kontrastu.