Poradnik

10 najczęściej zadawanych pytań na temat tomografii komputerowej

tomograf komputerowy23-11-2017
Wykonywanie badań u wielu osób wzbudza stres i niepokój niezależnie od tego czy jest ono bezbolesne, czy też nie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z danym rodzajem badania. Jako że tomografia komputerowa nie należy do badań wykonywanych regularnie i dla wielu osób jest czymś nowym, postanowiliśmy w przystępny sposób odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

zobacz więcej »

Cholangiografia - dlaczego warto wykonać rezonans magnetyczny dróg żółciowych?

ilustracja trzustki i dróg żółciowych23-10-2017
Cholangiografia, czyli rezonans magnetyczny dróg żółciowych to badanie, które daje możliwość uzyskania obrazu narządów bez użycia kontrastu (jak np. w przypadku rentgena).

zobacz więcej »

Zastosowanie badania PET/MR w neurologii

mózg11-10-2017
PET/MR to nowoczesna metoda diagnostyki obrazowej, będąca połączeniem badania PET i rezonansu magnetycznego. Znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu jednostek chorobowych, m.in. w schorzeniach neurologicznych.

zobacz więcej »

Na czym polega badanie PET/MR?

skaner pet/mr bioskaner27-09-2017
PET/MR to połączenie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) z rezonansem magnetycznym (MR). Badanie wykorzystuje jednocześnie dwa różne zjawiska w celu dokładnej diagnostyki wielu jednostek chorobowych.

zobacz więcej »

Wykorzystanie badania PET-CT z FDG w onkologii

badanie pet-ct13-09-2017
Badanie PET-CT z FDF należy do badań z dziedziny medycyny nuklearnej. Pozwala na określenie dokładnej dystrybucji radioaktywności w organizmie, a także ułatwia ocenę wielu zachodzących w nim funkcji oraz anatomii poszczególnych narządów pacjenta.

zobacz więcej »

Bezobjawowy udar mózgu

starsze małżeństwi07-09-2017
Zdarza się, że udar mózgu występuje bez jakichkolwiek objawów. Tzw. „nieme” udary mózgu często wykrywane są przypadkowo w badaniu rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową.

zobacz więcej »

Na czym polega badanie Whole Body MRI (rezonans magnetyczny całego ciała)?

rezonans magnetyczny06-08-2017
Whole Body MRI to coraz bardziej popularne badanie diagnostyczne obejmujące głowę, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę i uda. Stanowi kompleksową metodę diagnostyczną, pozwalającą na zdiagnozowanie wielu schorzeń.

zobacz więcej »

Diagnostyka chorób zatok przynosowych za pomocą tomografii komputerowej

pacjentka i lekarka11-07-2017
Obecnie tomografia komputerowa uważana jest za jedno z dokładniejszych badań obrazowych. Ma ono zastosowanie m.in. w diagnostyce chorób zatok przynosowych. Kiedy jest wskazanie do badania TK zatok?

 zobacz więcej »

Jak The Beatles przyczynili się do rozwoju tomografii komputerowej

the beatles05-07-2017
Tomografy komputerowe zaczęły być stosowane w medycynie w latach 70. XX wieku i obecnie są popularną metodą diagnostyczną. Mało kto jednak wie, że ich powstanie zawdzięczamy m.in. The Beatles.

zobacz więcej »

Jakie mogą być skutki uboczne rezonansu magnetycznego?

rezonans magnetyczny obraz na komputerze30-06-2017
Badanie rezonansem magnetycznym cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, dlatego też łatwo znaleźć informacje o tym jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Jednak mimo to, wiele osób niepotrzebnie obawia się go.

zobacz więcej »