Na czym polega badanie Holtera i co pozwala wykryć

Badanie metodą Holtera jest szeroko stosowane w diagnostyce kardiologicznej. Pacjent, zależnie od zaleceń lekarza, może wybrać holter EKG, rejestrujący aktywność serca, lub holter RR, monitorujący ciśnienie tętnicze. Dowiedz się więcej na temat badania Holtera dla dorosłych oraz jakie choroby układu sercowo-naczyniowego pomaga wykryć.

Co to jest badanie Holtera?

Badanie metodą Holtera jest bezbolesne i nieinwazyjne, a przy tym szeroko stosowane w diagnostyce kardiologicznej osób dorosłych. Co ważne, przeprowadza się je w warunkach domowych. Zależnie od wskazań medycznych i zaleceń lekarza, pacjent jest poddawany jednemu z dwóch rodzajów badania holterowskiego. Może to być:

  • holter EKG – monitoruje aktywność serca, np. w przypadku podejrzenia arytmii;
  • holter ciśnieniowy (RR) – wykonuje pomiar ciśnienia tętniczego krwi w odstępach czasu, np. co 15-30 minut za dnia i co 45-60 minut w porze nocnej.

Dostępne są również zestawy umożliwiające równoczesne badanie EKG i ciśnienia przez okres 24 godzin lub dłużej. Więcej informacji na temat badania Holtera dla dorosłych i jego rodzajów znajdziesz na stronie: https://holterdodomu.pl/

Holter dla dorosłych – na czym polega to badanie?

W badaniu Holtera u dorosłych specjalne urządzenie monitoruje pracę serca i/lub ciśnienia. W przypadku:

  • holtera EKG dla dorosłych należy pamiętać o przyklejeniu elektrod na odpowiednie miejsca na ciele, tj. klatkę piersiową i dodatkowo kończyny;
  • holtera RR u dorosłych należy pamiętać o prawidłowym założeniu i noszeniu mankietu.

Urządzenie monitorujące w badaniu Holtera nosi się na specjalnym pasku, przypina do ubrania lub nosi na biodrze. Dowiedz się i zamów badanie Holtera dla dorosłych na: https://holterdodomu.pl/kategoria-produktu/zamow-badanie-holter/holter-dla-doroslych

Jakie schorzenia pozwala wykryć holter u dorosłych?

Badanie metodą Holtera, niezależnie od rodzaju, wspomaga diagnostykę wielu chorób układu sercowo-naczyniowego – zarówno u pacjentów powyżej, jak i poniżej 18. roku życia. Dzięki badaniu holterem EKG u dorosłych można wykryć następujące schorzenia kardiologiczne:

  • zaburzenia rytmu serca (arytmie) i ich podtypy, takie jak migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy lub komorowy, skurcze dodatkowe;
  • bradykardię, czyli zbyt wolną pracę serca;
  • bloki przewodzenia, takie jak blok przedsionkowo-komorowy czy blok odnóg pęczka Hisa.

Badanie holterem EKG u dorosłych pacjentów wykonuje się również w przypadku pojawienia się objawów kardiologicznych, np. kołatania serca.

Holter RR natomiast służy do monitorowania wartości ciśnienia tętniczego. Z tego badania skorzystają osoby dorosłe, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Badanie wykorzystuje się w przypadku podejrzenia:

  • nadciśnienia maskowanego (ukrytego), gdzie ciśnienie jest prawidłowe w gabinecie lekarskim, ale podwyższone w codziennych warunkach lub podczas snu;
  • nadciśnienia opornego na leczenie, co pozwala monitorować skuteczność farmakoterapii;
  • hipotonii, czyli niskiego ciśnienia tętniczego, które może prowadzić do takich objawów jak zawroty głowy czy omdlenia.

Każde z powyższych badań – zarówno holter EKG, jak i holter RR – dostarcza cennych informacji na temat funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jest przydatne w przypadku dorosłych pacjentów, którzy są na początku diagnostyki, oraz tych, u których już postawiono diagnozę i doświadczają zaostrzenia objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here