Wykorzystanie badania PET-CT z FDG w onkologii

Badanie PET-CT z FDF należy do badań z dziedziny medycyny nuklearnej. Pozwala na określenie dokładnej dystrybucji radioaktywności w organizmie, a także ułatwia ocenę wielu zachodzących w nim funkcji oraz anatomii poszczególnych narządów pacjenta. W ten sposób możliwe jest także precyzyjne zlokalizowanie innych ognisk radioaktywnych.

pet/ct_onkologia

Diagnostyka onkologiczna PET-CT z FDG

W trakcie diagnostyki onkologicznej rejestrowane jest promieniowanie emitowane przez radioizotopy, czyli izotopy promieniotwórcze. Do tego celu wykorzystuje się skaner Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), który obrazuje pierwiastki emitujące pozytony. Część promieniowania radioizotopu absorbowana jest przez ciało, dlatego w badaniu wykorzystuje się także tomograf komputerowy (CT). Dzięki temu na gotowych zdjęciach tomograficznych miejsca zmienione chorobowe mogą być precyzyjniej rozpoznane i łatwiejsze do zlokalizowania.

Specjalistycznym sprzętem hybrydowym dysponuje wiele ośrodków onkologicznych, w tym również Affidea Poznań. W trakcie badania stosuje się radiofarmaceutyki, czyli związki chemiczne bogate w radioizotopy. Do najczęściej stosowanych należy fluorodeoxyglukoza (FDG), która określa stopień metabolizmu glukozy.

Sprawdź terminy badania PET-CT z FDG w Warszawie

Sprawdź terminy badania PET-CT z FDG w Polsce

 

Radiofarmaceutyk 18F-FDG w praktyce

Badanie przy użyciu hybrydy PET-CT z FDG ma bardzo szerokie zastosowanie w onkologii. Główne wykorzystanie kliniczne służy przede wszystkim ocenie pojedynczych zmian ogniskowych. Badanie jest podstawą do rozpoznania raka jelita grubego, płuc, przełyku oraz piersi, a także czerniaka złośliwego, chłoniaków czy guzów głowy i szyi. Tego typu diagnostyka realizowana jest w Affidea Poznań, czyli doskonale wyposażonym centrum medycznym. Radiofarmaceutyk 18F-FDG wykorzystywany jest także w celu różnicowania zmian złośliwych i łagodnych na podstawie metabolizmu nuklearnego. Może być również podstawą do oceny przed planowaniem leczenia chemicznego i RTX, a także sprawdzenia ich skuteczności. Badanie PET-CT z FDG stanowi także formę kontroli chorych po leczeniu operacyjnym, chemicznym lub radioterapeutycznym.