Na czym polega i jak przebiega badanie metodą rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) to obecnie jedna z najnowocześniejszych i bardzo precyzyjnych metod badawczych pozwalająca na dokładne zobrazowanie przekroju narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich możliwych płaszczyznach. Tego typu badanie jest całkowicie bezbolesne i w żaden fizjologiczny ani psychiczny sposób nie wpływa na pacjenta. Jak więc przebiega badanie z użyciem MRI?

W pełni bezpieczny dla pacjenta

Rezonans magnetyczny, nazywany również MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging), to badanie stuprocentowo bezpieczne, które nie wywołuje żadnych reakcji biologicznych ani też nie zakłóca przebiegu leczenia farmakologicznego. W przeciągu ostatnich kilku lat i wykonaniu milionów badań z użyciem rezonansu magnetycznego nie odnotowano żadnych znaczących efektów ubocznych.

Nieoceniony w profilaktyce i diagnostyce

Dzięki MRI możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu, przedstawiającego systemy mięśniowe oraz szkieletowe człowieka, w tym szczególnie kręgosłupa oraz jego otoczenia. Jest również niezastąpiony w profilaktyce nowotworowej oraz diagnostyce procesów zapalnych. Dzięki rezonansowi magnetycznemu lekarze są w stanie dokładnie obejrzeć naczynia krwionośne, jamę oraz mięsień serca pacjenta, a także szpik kostny, którego niektóre elementy są niejednokrotnie trudne do wykrycia podczas badania RTG (badanie radiologiczne z wykorzystaniem promieni X).

Rezonans magnetyczny w praktyce

Maszyna odpowiedzialna za obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego ma kształt tuby, wewnątrz której znajduje się ruchomy, wysuwany stół, na którym kładzie się pacjent. Osoba poddawana badaniu powinna ułożyć się na tyle wygodnie, aby podczas obrazowania pozostać w pozycji nieruchomej. W przeciwnym wypadku obraz rezonansu będzie zniekształcony. Osobom, którym choroba lub inne czynniki nie pozwalają leżeć spokojnie, podaje się zazwyczaj bezpieczne leki uspokajające lub w skrajnych przypadkach znieczulenie ogólne.

Dla zwiększenia komfortu badanego pacjenta rezonans magnetyczny jest zazwyczaj wyposażony w dodatkowe oświetlenie oraz wentylację. Personel medyczny ma cały czas kontakt z pacjentem podczas badania za sprawą mikrofonu oraz zainstalowanej w urządzeniu kamery telewizyjnej. Przeważnie rezonans magnetyczny mózgu trwa od 20 do 45 minut, natomiast badanie całego ciała może zająć nawet jedną godzinę. Każda sekwencja obrazowania trwa od 3 do 10 minut. Słychać wówczas charakterystyczny pukający dźwięk. Jeżeli jest taka możliwość, pacjent może skorzystać ze słuchawek tłumiących hałas dobiegający z urządzenia.

Niekiedy, dla poprawienia efektu i uzyskania jeszcze lepszej jakości obrazu, wstrzykuje się pacjentowi specjalny środek kontrastujący. Jest on w pełni bezpieczny i może być stosowany nawet u osób, które maja alergię na podobny środek stosowany podczas badań RTG. Środek kontrastujący w badaniu MRI pozwala na szczegółową ocenę struktury, funkcji tkanek oraz poszczególnych narządów.