Jak leczyć chorobę wieńcową serca? Diagnostyka i leczenie

W ostatnim czasie styl naszego życia diametralnie się zmienił. Coraz więcej osób spożywa niezdrowe produkty, jak również bardzo łatwo ulega różnorodnym nałogom. Tym samym coraz częściej jesteśmy otyli. Jednak również brak sportu przyczynia się nie tylko do powstawania nadmiarowych kilogramów, ale także do problemów z sercem. Zatem w jaki sposób można sobie z tym radzić? Co jest dla pacjentów największym zagrożeniem?

ilustracja serca

Brak ruchu to zagrożenie dla wielu osób

Bezpośrednią przyczyną choroby wieńcowej serca jest przede wszystkim odkładanie się tak zwanych blaszek miażdżycowych w naszych naczyniach krwionośnych. Jest to bardzo poważna zmiana, która powstaje na skutek wysokiego poziomu złego cholesterolu. Odkładanie się wspomnianych blaszek miażdżycowych powoduje jednocześnie zwężenie światła naczyń krwionośnych. Może być to bezpośrednią przyczyną utrudnionego dopływu krwi do serca. Najbardziej na powstanie tego typu zmian narażeni są pacjenci, którzy odżywiają się nieprawidłowo, jak również narażeni są na stres oraz stosują różne używki. Jednak także może być to powikłanie po wielu chorobach. Dlatego tak istotny jest w takiej sytuacji specjalistyczny rezonans magnetyczny serca.

Choroba wieńcowa serca, a rezonans magnetyczny serca

Rezonans magnetyczny serca to bardzo dokładne badanie, które przede wszystkim pozwoli lekarzom na postawienie trafnej diagnozy. W szczególności w diagnostyce chorób serca jest to bardzo istotne, aby nie przeoczyć żadnego ważnego symptomu oraz zmiany. Doskonałym badaniem jest RM badanie morfologiczne serca z oceną funkcji skurczowej w czasie rzeczywistym. Takie RM badanie morfologiczne serca z oceną funkcji skurczowej w czasie rzeczywistym dobrze jest wykonywać w profesjonalnych ośrodkach, takich jak przykładowo Affidea Legnica lub Affidea Szczecin. Decydując się na wizyty w placówkach, takich jak Affidea Legnica oraz Affidea Szczecin można być pewnym, iż sprzęt jakim tamtejsze kliniki dysponują jest naprawdę wysokiej jakości.

Wynik MR ECHO w dużej mierze uzależniony jest właśnie od sprzętu. Niewielu pacjentów jednak zdaje sobie z tego sprawę i decydują się wykonać MR ECHO nawet przez NFZ. Niestety nie wszystkie szpitale w naszym kraju mogą poszczycić się naprawdę wysokiej jakości sprzętem, dlatego warto odłożyć większą ilość pieniędzy i po prostu prywatnie wykonać takie badanie w renomowanej placówce. Dzięki temu mamy pewność, iż wynik nie będzie zafałszowany przez błąd urządzenia, a lekarz także dzięki wysokiej jakości badaniom będzie miał ułatwioną diagnostykę.

Niestety, jak pokazują najnowsze badania, choroba wieńcowa serca nie dotyka tylko osób w podeszłym wieku. Choć tak uważa większość pacjentów, osoby nawet po 40 roku życia również znajdują się w grupie ryzyka. Z tego powodu aby uniknąć tak poważnej choroby, należy odpowiednio o siebie zadbać. Bardzo istotna jest między innymi nie tylko zmiana diety, ale przede wszystkim zmiana stylu życia. W przeciwnym razie możemy mieć bardzo poważne problemy z sercem, a jak wiadomo jest to "pompa" całego naszego organizmu.