Dlaczego rezonans magnetyczny hałasuje?

Badanie MRI często wiąże się z dużym hałasem, który niepokoi pacjentów i czasem wzmaga lęk przed badaniem. Dlaczego urządzenia do rezonansu magnetycznego wydają takie dźwięki i czy można tego uniknąć?

Rezonans magnetyczny tworzy skany badanej części ciała poprzez zmiany w silnym polu magnetycznym. Obserwując jak tkanki reagują na zmiany pola, możliwe jest zobrazowanie wielu zmian chorobowych. Magnes w skanerze do rezonansu magnetycznego może produkować pole magnetyczne nawet 60 000 razy silniejsze niż naturalne pole magnetyczne kuli ziemskiej.

Wewnątrz skanera znajdują się metalowe zwoje zwane cewkami gradientowymi. Kiedy pole elektryczne przechodzi przez cewkę, tworzy się pole magnetyczne. Szybkie impulsy elektryczności wywołują zmiany w polu magnetycznym, które z kolei wpływają na zmiany w tkance, które mogą być zmierzone i przekształcone w szczegółowy obraz.

skaner do rezonansu magnetycznego

Impulsy pola elektrycznego powodują wibracje cewek gradientowych i właśnie to wywołuje hałas. Rezonans magnetyczny może wydawać dźwięki o natężeniu ok. 60 - 110 dB, co można porównać do wirującej pralki albo młota pneumatycznego. Im mocniejszy magnes, tym większy hałas.

W celu zwiększenia komfortu, pacjenci przed badaniem często otrzymują od personelu zatyczki do uszu albo słuchawki, które izolują od dźwięków. Wciąż też trwają prace nad coraz bardziej doskonałym i komfortowym sprzętem. Najnowsze skanery do rezonansu magnetycznego mają funkcję tzw. sekwencji cichych skanów, podczas której hałas jest zredukowany do zaledwie 2-3 dB, które można porównać do szelestu liści przy łagodnym wietrze. Funkcję taką posiada m.in. skaner będący na wyposażeniu ośrodka Rex Medica Sport w Warszawie.