Cholangiografia - dlaczego warto wykonać rezonans magnetyczny dróg żółciowych?

Cholangiografia, czyli rezonans magnetyczny dróg żółciowych to badanie, które daje możliwość uzyskania obrazu narządów bez użycia kontrastu (jak np. w przypadku rentgena). Przed wynalezieniem metody służącej obrazowaniu organów wewnętrznych za pomocą rezonansu, do cholangiografii używano promieniowania rentgenowskiego. Niestety pacjent jest wtedy narażony nie tylko na szkodliwe działanie promieni, ale również mało przyjemne badanie inwazyjne. Z zastosowaniem rezonansu magnetycznego cholangiografia jest bezpieczna i nie tak dyskomfortowa.

Czym jest cholangiografia?

Rezonans magnetyczny dróg żółciowych umożliwia ocenę dróg żółciowych, czyli przewodu wątrobowego wspólnego, przewodu pęcherzykowego i przewodu żółciowego wspólnego. Podczas badania sprawdzany jest również stan wątroby, trzustki oraz przewodu trzustkowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych w tej okolicy. Przy badaniu cholangiografii za pomocą rezonansu nie jest konieczne zastosowanie kontrastu. Podczas niego wykorzystuje się fakt, że żółć powoduje powstanie charakterystycznego sygnału.

Kto powinien poddać się cholangiografii?

Wszelkie trudne do zdiagnozowania dolegliwości od strony tej okolicy, wymagać mogą przeprowadzenia cholangiografii metodą rezonansu. Wskazaniami do poddania się temu badaniu są:

  • diagnostyka bólów brzucha, jeśli wcześniej zastosowane metody nie pozwoliły na wyjaśnienie przyczyn dolegliwości,
  • diagnostyka zwężeń przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego, które mogą być wynikiem procesów zapalnych, infekcji, guzów oraz jako zmiany wrodzone,
  • diagnostyka przyczyn żółtaczki,
  • podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,
  • przebyta operacja lub uraz dróg żółciowych.

Przed badaniem cholangiografii - co trzeba wiedzieć?

Ze względu na to, że rezonans magnetyczny dróg żółciowych nie wymaga zastosowania kontrastu, to również badanie to nie wymaga żadnych przygotowań. Pacjent na badanie powinien wziąć ze sobą dokumentację medyczną, a także wyniki dotychczasowych badań.

Istnieje lista przeciwwskazań dla wykonywania cholangiografii metodą rezonansu magnetycznego i są one takie same jak w przypadku innych badań wykonywanych za pomocą rezonansu magnetycznego. Wśród nich znajdują się:

  • wszczepione rozruszniki serca,
  • implanty słuchowe,
  • neurostymulatory,
  • oraz pompy insulinowe.

Silne pole magnetyczne może być niebezpieczne dla zdrowia osób, które używają takich urządzeń. Może ono spowodować ich przesuwanie, a także wzrost temperatury wokół nich. Dlatego też badanie rezonansu magnetycznego dróg żółciowych zaleca się wykonywać w specjalistycznych gabinetach medycznych dysponujących odpowiednim sprzętem.