10 najczęściej zadawanych pytań na temat tomografii komputerowej

Wykonywanie badań u wielu osób wzbudza stres i niepokój niezależnie od tego czy jest ono bezbolesne, czy też nie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z danym rodzajem badania. Jako że tomografia komputerowa nie należy do badań wykonywanych regularnie i dla wielu osób jest czymś nowym, postanowiliśmy w przystępny sposób odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

1. Ile trwa badanie TK?

Badanie z zastosowaniem tomografu komputerowego trwa od 10 minut do pół godziny. Ostateczna długość zależy od rodzaju badanego organu. Badanie przedłuża się, jeżeli pacjentowi podawany jest środek kontrastowy.

2. Ile kosztuje badanie TK?

Badania z grupy TK są dość kosztowne. Ich ceny wahają się zwykle od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Na koszty wpływ ma lokalizacja placówki medycznej i rodzaj używanego sprzętu - tańsze usługi mogą nie zapewniać odpowiedniego standardu tomografu. Cena badania z kontrastem jest zazwyczaj wyższa. Koszty zależą także od rodzaju badanej okolicy anatomicznej.  Więcej na temat ceny badania TK pisaliśmy tutaj.

3. Tomografia komputerowa - ile trzeba czekać na wyniki?

Niektóre badania wymagają dodatkowej konsultacji lub dostarczenia wcześniejszej dokumentacji medycznej. Najszybciej wyniki TK można otrzymać jeszcze w dniu przeprowadzenia tomografii. Zazwyczaj jest to kilka dni roboczych.

4. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania TK?

Nie istnieją przeciwwskazania bezwzględne do przeprowadzenia badań TK. Nie wykonuje się ich pacjentom uczulonym na jodowe środki kontrastowe oraz kobietom w ciąży. W takich sytuacjach badanie jest uzasadnione jedynie w stanach zagrożenia życia. Tomografii nie można wykonać także wówczas, gdy pacjent nie wyraża na to zgody.

5. Czy tomografię komputerową można wykonać kobiecie w ciąży?

Wykonywanie tomografii komputerowej na kobiecie w ciąży jest przeciwwskazaniem względnym. Badanie TK korzysta z promieniowania rentgenowskiego, które może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. W przypadku podania środka kontrastowego, może także dojść do reakcji alergicznej u matki.

6. Czy trzeba się rozbierać do badania TK?

Do badania TK nie trzeba się rozbierać, zaleca się jednak założenie luźnego ubrania. Nie powinno ono zawierać elementów metalowych (np. zamków, suwaków, klamerek, guzików czy sprzączek), które mogą zaburzać obraz obszaru badanego podczas tomografii. Należy również zdjąć biżuterię.

7. Jak przygotować się do badania TK?

Do większości badań TK nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy mieć tylko na uwadze konieczność ewentualnego podania środka kontrastowego - wówczas wskazane jest nawodnienie organizmu oraz zalecane jest pozostawanie na czczo na kilka godzin przed tomografią.

8. Jak wygląda badanie tomografem komputerowym?

Badania TK przebiegają zwykle podobnie. Pacjent kładzie się na plecach na specjalnym ruchomym stole, który przesuwa się przez pierścień tomografu. Technicy monitorują wyniki w osobnym pomieszczeniu. Badanie TK jest bezbolesne.

9. Jak często można wykonywać tomografię komputerową?

Częstotliwość wykonywania tomografii zależy od indywidualnego przypadku. Badania TK nie są jednak obojętne dla ludzkiego organizmu, dlatego ich ilość powinna być ograniczona do minimum. Pod względem dopuszczalnej częstotliwości pacjentowi pozostaje jedynie zaufać ocenie lekarzy.

10. Czy można wykonać badanie TK bez skierowania?

Skierowanie na badanie TK jest wymagane, nawet w przypadku przeprowadzenia tomografii prywatnie. Przeczytaj kto może dać skierowanie na tomografię komputerową.